Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Topuklu Ayakkabı Giymek Çok Zararlı Dikkat!!!

Topuklu Ayakkabı Giymek Çok Zararlı Dikkat!!!

admin admin -
17 0

Modanın vazgeçilmezi olan yüksek topuklu ayakkabılar başta ayak olmak üzere vücudun farklı noktalarına zararları bulunmaktadır. Uzmanlar yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayakların öne doğru büküldüğünü ve bu doğrultuda vücut dengesinin bozulduğunu belirttiler.

Vücudumuzun ekseni üzerindeki yapıların uyumlu duruşu yükün dengeli olarak dağılmasını sağlıyor. Yüksek topuklu bir ayakkabıda ayak aşağı doğru büküldüğü için ön ayağa aşırı yük biner. Bu durum vücudun  denge yapısını bozar.

Yüksek topuklu ayakkabılarda ayak bileği daha dışa çevrili olduğundan  daha kolay denge kaybı ve ayakta burkulma olabilir. Belin normalde S şeklinde oluşu omurgaya binen yükü azaltır ama topuklu ayakkabı giyilmesi sonucu vücut dengeyi koruyabilmek için bu önlemi alamaz. Yüksek topuklu ayakkabıların zararlarından bazılarıda;

Topuklu ayakkabının topuk yüksekliğine bağlı olarak  ayak tabanına binen yükünde artışını beraberinde getirir.  Bu durum çekiç parmak, bunyon, bunyonet, ağrılı sinir sıkışmaları yapabilir.

Topuklu ayakkabıların  dar, sivri uçlu olması tarak kemiklerinin yayılmasını engel olur. Bu durumda  nasır ve bül oluşumuna, kronik tarak kemiği ağrılarına yol açabilir.

Ayak alt ekseninin gerilmesi durumunda  plantar fasit, bursit, topuk ağrısı ve bunların sonucu topuk dikeni gibi bir seri hastalığa yol açabilir.

Eğer yataktan kalktığınızda yere basmanız ağrılı ise, uzun yürüyüşler ağrılarla sonlanıyor ise nedeni topuklu yakkabıların zararlarına maruz kalmanız  olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir