Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. MİMOZA NASIL BİR BİTKİDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? MİMOZA ÇİÇEĞİ NE RENKTİR?

MİMOZA NASIL BİR BİTKİDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR? MİMOZA ÇİÇEĞİ NE RENKTİR?

admin admin -
35 0

Mimoza Ağacı

hayatpedi mimoza

Kokulu sarı çiçekli bu güzel süs ağacı en çok güneyin sıcak ik­liminde yetişir. Kışı orta olan yerlerde çiçeklenebilirse de oralarda da güneye bakan yerlere dikmeli, kara, dona karşı korunmak gerekir.

Toprağın çeşidi hak­kında müşkülpesent değilse de ga­rantili, şistli topraklardan hoşlanır. Kışın durgun rutubetten, kireçten zarar görür.

Mimozanın birçok çeşitleri var­dır. Başlıcaları şunlardır:

Âdi Mimoza — 8-10 metreye kadar yükselebilir. Gövdesi, yaprakları kurşunumtırak yeşildir. Yuvarlak sarı küçük çiçekleri çok kokulu, çok dayanıklıdır, bir salkım üzerine sey­rek olarak dizilmişlerdir.

Çift Salkımlı Mimoza — Ancak 3-4 metreye kadar yükselir. Avustral­ya’dan çıkmıştır. Çiçekleri çok lâtif ve sarı renklidir. Hafif toprağı se­ver. 3 dereceden aşağı soğuğa daya­namaz.

Küstümotu — ‘Dokunmabana’  da denir. Ancak 30-40 santimetre yükse­lir. Yaprakları çok zariftir. Doku­nunca yapraklarını büzmesinden dolayı bu ad verilmiştir.

Çiçekleri leylâk pembesidir, yu­varlak püskül halinde sapların ucun­dadır. Tohumu ilkbaharda yastığa ekilir, ya da limonlukta ekilip sak­sıda şaşırtma yapıldıktan sonra ha­fif topraklı saksılara dikilir.

Mimoza çok kıymetli bir çiçektir; bundan dolayı vazolarda uzun süre durabilir; hatta kuruyunca da yap­ma bir çiçek gibi saklanabilir. Vazo­ya konulan mimozaların suyu sık-sık değiştirilirse daha uzun zaman ta­ze kalır, hoş kokularım tüketmezler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir