Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hemoroidden Korunmak İçin İpuçları

Hemoroidden Korunmak İçin İpuçları

admin admin -
25 0

Yaşam kalitesini düşüren Hemoroid, halk tarafından bilinen diğer adıyla basurdan hayat tarzımızda bazı basit değişiklikler yaparak uzak durabiliriz.

Düzenli tuvalet alışkanlığını korumalı

Eğer düzenli tuvalet alışkanlığına sahip değilseniz ya da düzenli tuvalet alışkanlığınızı değişik sebeplerle erteler ve geciktirirseniz; dışkı bağırsakların içinde kalması gereken süreden daha uzun kaldığı için sertleşecek ve makat çıkışında zorlanmaya neden olacaktır. Bu nedenle ıkınmayı artıracak ve hemoroid oluşumuna sebep olacaktır. Ikınma ile makat bölgesine yapılan basınç artacağı için hemoroid oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Tuvalette uzun zaman geçirmemeli

Tuvalette oturma pozisyonuna da bağlı olarak anal kan damarları, fazladan strese maruz kalarak hemoroid oluşumunu artırır.

Yeterli sıvı almalı ve lifli gıdalar tüketmeli

Diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz gereklidir. Yumuşak ve kolay geçişli gayta için vücudun yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak ve akıllı diyet seçimi gerekir. Özellikle lifli (posalı) gıdalar tercih etmek gerekir. Lifli besinler kabızlığa engel olmaktadır. Kabızlık oluşmadığında, hemoroid için risk faktörü de azalmaktadır.

Egzersizi ihmal etmemeli

Hareketsiz bir yaşam tarzı bağırsakların çalışmasına negatif yönde etki eder. Egzersiz bağırsak hareketleri için çok önemlidir. Yürüme, koşma, bisiklete binme vb. gibi tüm egzersizler, yani aktif bir hayat tarzı, bağırsak hareketleri üzerinde olumlu etki ederek kabızlığı önler. Böylece, hemoroid oluşumuna neden olan mekanizma engellenmiş olur.

Hemoroid (Basur) Uzmanlara göre, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren hemoroidden kurtulmanın en etkili yolu; dengeli beslenmek ve kabız olmamak.

1. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin: Günde 3-5 porsiyon meyveyi posa açısından zengin olan kabuğuyla birlikte tüketin.

2. Günde 0,5-2,5 litre arasında sıvı tüketin: Sıvı ihtiyacı gün içerisinde değişiklik gösterebilir. Aldığınız kalori kadar sıvı tüketin. Sıvının ancak posalı besinlerle birlikte etkili olacağını unutmayın.

3. Beyaz un yerine siyah unu tercih edin: Kepek ekmeği, buğday kepeği, yulaf ekmeği veya çavdar ekmeği tüketin. Buğday unu, beyaz una göre daha fazla posa içerir. 100 gr buğday kepeği 44 gr posa içerirken aynı miktarda beyaz un 3,2 gr posa içerir. Pilav, makarna, çorba yaparken de, kepekli unu tercih edin ve bol sebze ekleyin.

4. Sebze yemeyi ihmal etmeyin: Brokoli, enginar, kereviz, pırasa, ıspanak ve bezelye gibi sebzeler posa bırakarak hemoroid sıkıntılarının azalmasına yardımcı olur. Ancak bu gıdaların aşırı tüketilmesi gaz yakınmalarını artıracağı unutulmamalıdır.

5. Haftada iki kez kurubaklagil tüketin: İyi bir protein kaynağı ve posa bakımından zengin olan kuru fasulye, nohut, bulgur ya da mercimek haftada iki kez tüketilince bağırsakları yumuşatır ve hemoroid yakınmalarını azaltır.

6. Acıya dikkat edin: Acının direkt hemoroid yapıcı etkisi yok ancak acı, makat ağzındaki yanma hissi ve tam boşalamama nedeniyle ıkınma ihtiyacı artırır. Aşırı ıkınma ise hemoroidlerin büyümesine, şişmesine ve kanamasına neden olur. Acının direkt etkisi olmasa da hemoroidleri olumsuz etkiler.

7. Keskin lezzetlerden uzak durun: Acılı, ekşili, mayalı besinler, baharatlı gıdalar, hardal, kırmızı et, kızartma, çay ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

8. Kilo verin: Fazla kilo, makat ağzına bası yapar ve hormonal etkilerle hemoroidal yakınmalarını artırır. Makat ağzındaki hemoroidal damarları saran bağ dokusundaki gevşemeler; damarların genişlemesine, şişmesine, ıkınma ile makattan dışarı sarkmasına, yapısının frajil olmasına ve hafif bir travma ile kanamasına neden olur.

9. Egzersiz yapın: Beslenme biçimine dikkat etmek önemli. Ancak tuvalet alışkanlığını düzene soktuğunuzda ve egzersiz yaptığınızda, hemoroidal yakınmalarınız daha güçlü bir şekilde düzene girer.

Hemoroid, Basur, Avrupa Cerrahi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir