Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sağlık Bakımından Arpa Ne İşe Yarar?

Sağlık Bakımından Arpa Ne İşe Yarar?

admin admin -
20 0

Arpa, bol nişastalı bir besindir. Yurdumuzda daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Kuzey ülkelerinin bazılarında arpa unundan ekmek de yapılır. Yalnız hazmı güçtür.

musda_bugday_ve_arpa_hasati_umit_verdi_h33635

Arpa, en çok, bira yapmak için kul­lanılır. Bira, çimlenmiş arpa, su ve şerbetçi otundan yapılır (Bk. Bira). Arpa çimlendikten sonra kuruyan arpada bol şeker vardır. Çünkü, ar­panın filizlenmeden önce içinde bu­lunan arpa nişastası filizlenmede şe­kere döner. Malt denen bu madde çok kuvvetli bir besleyicidir. Yemek yemeyen, zayıf çocuklara bir kuvvet ilâcı, iştah şurubu olarak verilir.

Sağlık Bakımından Arpa

Arpa sağlık bakımından faydalı bir bitkidir. Arpa, idrar söktürür. Evlerde arpayı mısır püskülü, ayrık kökü, kiraz sapı ve menekşe gibi da­ha başka birkaç bitkiyle karıştırıp çay gibi haşlarlar. Bu ilâçtan günde üç, dört kahve fincanı içilirse bol id­rar gelir. Bundan dolayı, arpa, idrar yolları, mesane (sidik torbası) ilti­haplarında, bu yollarda hâsıl olan taş ve kumlarda, erkeklerde prostat bezesinin büyümesinde, iltihapların­da kullanılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir