Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Karşı Cinsten Çekinme Duygusu Nasıl Atlatılır?

Karşı Cinsten Çekinme Duygusu Nasıl Atlatılır?

admin admin -
26 0

Karşı Cinsten Çekinme Duygusu

Önergenliğin başından itibaren in­san denen varlığın biyolojik, sosyal, psikolojik yaşayış şeklinde büyük değişiklikler olur. Bu evrede insan yeni bir hayat, dünya ve insan anla­yışına, gerçek varlık bilincine, anla­mına ulaşır. Karşı cinsle arasındaki ayrılıkları, bu ayrılıkların taşıdıkla­rı anlamı kavrar.

Hayattaki yerini, görevini anlar. Gerçekten yakınlık duymaya başladığı karşı cinsten, sırf bu yakınlığı duymasından, bu yakın­lığın taşıdığı anlamı kavramasından ötürü, uzak kalmak zorunluluğunu du­yar. Karşı cinsle bir arada bulun­maktan çekinir, sakınır. Kendi cin­sinden olan çocuklarla arkadaşlık yapmak ister.

Önergenlik çağına giren çocuklar çocukluk çağlarına ait hayatlarını Unutmak isterler. Bu isteğin etkisiy­le geçmişteki duygu bağlılıklarını gevşetmek isteğini duyarlar. Annele­rinin kendileriyle fazla ilgilenmeleri­ni, kendilerine karşı bir çocuk gibi davranmalarını, kendi­lerini yargılamalarını iyi karşılamazlar.

karşı cinsten çekinme duygusu

Özellikle kızlar annelerinin yardımlarıyla ulaşacakları olgunluğu pek aramaz­lar. Annelerine, babala­rına karşı duydukları bağlılıkları başka kimse­lere, öğretmenlerine yö­neltirler. Kız arkadaşla­rına karşı büyük bir ya­kınlık duyabilirler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir