Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hayatı Öğreten Öğretmenin Kutsallığı

Hayatı Öğreten Öğretmenin Kutsallığı

admin admin -
32 0

Yıllar sonra geçmişimize dönüp baktığımızda hep iyi şeyleri anmak isteriz, öğretmen kavramı benim içinde hep öyle olmuştur. Daima geçmişe dönüp baktığımda iyi ki böyle bir öğretmene rastlamışım demek istemişimdir. Henüz daha çok öğretmen tanıyacağımı bildiğim için birazda olsa umutluyum bu konuda; çünkü hiçbir zaman çok iyi bir öğretmene rastladım diyemiyorum ama her zaman kanım çok ısınmasa da amaçları her daim bir şeyler katmak isteyen öğretmenlerim çok oldu.

Öğretmen kavramı ülkemizde her öğrenci için çok kıymetli olmasa da benim için öğretmenin bir anne yada babadan bir farkı yok. Çünkü kendini bu mesleğe adamış insanların bir çoğu anne baba görevi üstlenir. Tıpkı annemiz babamız gibi bize bizim iyiliğimiz için bir şeyler katıp daha iyi yerlere gelip doğru, dürüst ve başarılı bir öğrenci olmamızı hedeflerler. Bu mesleğe ömrünü adamış, tek gayesi bizi yetiştirmek olan bir çok öğretmenimiz var ve böyle güzel yürekli insanların var olduğunu bilmek beni çok mutlu ediyor.

Bence dünya üzerinde ki en kutsal mesleklerden biride öğretmenliktir çünkü tanımadığınız bilmediğiniz birçok insana hayatı öğretiyorsunuz. Gerçek öğretmenler sadece bize öğretmesi gereken konuları ya da dersleri anlatmazlar. Gerçek öğretmenler tıpkı olması gerektiği gibi bize hayatta nasıl daha iyi bir insan olunur düşüncesiyle yetiştirirler. Öğretmen olmak özveri ve yurtseverlik ister.

Öğretmen karşılıksız da olsa öğrencisine sevgisini verendir. Atatürk öğretmenlerin değerini,önemini ne de güzel anlatmış; ”Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır!” Bu söz bile öğretmenliğin yaşamdaki en önemli faktör olduğunu anlatıyor. Öğretmenleri diğer mesleklerden ayıran en güzel yanı da amacınız sadece belli bir konuyu ya da dersi değil tam olarak hayatı öğretirler işte öğretmenliğin en güzel en gurur verici yeri de budur. Zaten bu sebepten dolayı her toplumda öğretmenin yeri çok ayrıdır.

Öğretmenler tıpkı bir elmas gibi değerli ve özeldir. Git gide insanlığını kaybeden şu dünyada böyle güzel yürekli insanların değerini bilelim. Bu yaşıma kadar, anlattığım gibi bir öğretmene sahip olmasam da eminim ki elbet öyle öğretmenlere sahip olacağım. Sonra yıllar geçse de hep aklıma gelecek o öğretmenim… Ve her defasında sevgiyle ismini anacağım Işıkları canlı, ışıkları gururlu, ışıkları yarından ümitli.

 Tıpkı sevinçten ağlayan Öğretmenim gibi.

Berivan Kıncal

Çorlu Anadolu Lisesi

15.11.2015

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir