Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sınavlar Nasıl Kazanılır?

Sınavlar Nasıl Kazanılır?

admin admin -
28 0

Hepimizin korkusu olan sınavlar, hayatımızın her alanında nerdeyse karşımıza çıkıyor.Sınavları bazen gözümüzde o kadar büyütüyoruz ki, gece rüyalarımıza bile giriyor.Peki bu korkulu rüyamızı nasıl yeneceğiz? nasıl ders çalışacağız? nasıl üniversite kazanırız?

Aslında çalışmak önce beyinde biter..Yani ilk önce hedefinizi belirleyin, unutmayın ki istediğiniz mesleği kazanmak elinizde. İlk önce dış etkenlere kulağınızı kapatın ‘senden hiç bişi olmaz, sen kazanamazsın, kazanmak çok zor’ bu sözleri duymayın bile.

Hedefiniz ne, ilk önce onu belirleyin, bir kağıda hedefinizi yazıp odanızda  bir yere asın, bu yazıyı her gün gördüğünüzde ders çalışma isteğiniz dahada artacaktır. Hedefinizi belirlediniz, peki nasıl ders çalışılır? Birincisi dersi,dersteyken dinleyin ve kendinize konu ayırın ‘bu gün bu konuyu bitircem,bu gün bu kadar soru çözecem’ deyip kendinize bir program yapın ve bu günün konularını yarına bırakmayın.

Kendinizi şartlandırın ve sabah 8 de uyanın ve güzel bir kahvaltı yapıp derse oturun, çünkü erken uyandığınızda hem dinç hemde daha çok aktif olacaksınız.Bazen çok zorlanacaksınız, bırakmak isteyeceksiniz ama bu sizin ders çalışmanızın en doğru zamanı olduğunu gösterir.Geleceğiniz için çok çalışın çünkü arkadaşlarınız yarın kazanıp üniversiteye gittiklerinde ‘Keşke bende kazansaydım, keşke çok çalışsaydım’ demeyin ve ailenizi hayal kırıklığına uğratmayın.

Ders çalışırken veye soru çözerken kendinize ödül verin ‘Ben bu gün bu kadar soru çözersem akşam istediğim filmi izleyecem yada bu kadar konu bitirirsem 1 saat dışarı çıkabilaecem’ deyin.Ve istediğiniz hayat için, meslek için çok çalışın,belki bir yıl boyunca hiç bişi yapmayacaksınız, sinemaya gitmeyeceksiniz, sürekli gezmeyeceksiniz ama geriye kalan hayatınız boyunca hep mutlu olacaksınız istediğiniz her şeyi asıl o zaman yapacaksınız.

Ve unutmayın ÇALIŞMAK önce beyinde biter…umarım hepiniz istediğiniz bölümleri kazanırsınız. Sorusu olan varsa yoruma yazabilir 🙂

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir