Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bir Nisan Şakasının Tarihi

Bir Nisan Şakasının Tarihi

admin admin -
29 0

Her ne kadar Roma imparatoru Julius Caesar (sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak kabul ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıcı olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zaman ki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler, 1 Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler. Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalları Günü’ adını verdiler.Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olması anlaşılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık 2 yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı.

Türkiye’nin en yeni nakliyat firması daha kaliteli firmaların olduğu web sitemize herkesi bekleriz…

şehirlerarası nakliyat firmaları

mardin nakliyat firmaları

çorum nakliyat firmaları

diyarbakır nakliyat firmaları

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir