Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Amonyak Nedir? Nerede Kullanılır?

Amonyak Nedir? Nerede Kullanılır?

admin admin -
33 0

Amonyak keskin kokulu, renksiz bir gazdır, suda kolay erir. Hekim­likte, günlük işlerde kullanılan amon­yak %10 oranında sulu bir eriyiktir.

Amonyak hekimlikte bazı ağrılarda, dıştan sürülerek; prusilc asit zehir­lenmesinde, nezlede, bayılmada kok­latılarak; alkol deliliğinde, anfizemde, tetanosta, bazı deri döküntülerin­de bir bardak suya 4-10 damla koya­rak içirilirse de, yakıcı, zehirleyici bir madde olduğundan, hekim tavsi­yesi olmadan böyle bir işe girişmemelidir.

Evlerde örümcek, kırkayak, akrep, arı sokmalarına karşı sokma yerine sürmek için bir miktar amonyak bu­lundurulması faydalıdır. Böcek sok­maları biraz amonyak sürmekle te­davi edilebilir. Böylece orasının şiş­mesinin önüne geçilebilir.

Amonyak zehirleyici bir maddedir. Amonyak içerek zehirlenenlere su­landırılmış sirke, şarap, limon suyu gibi hafif asitli şeyler içirmelidir.

Amonyak mukoza dokularını tahriş eder, göz yakması da tehlikelidir, hatta kör bile edebilir. Amonyak koklandığı zaman burunda, genizde şid­detli bir yanma duyulur.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir