Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Akne Nedir?

Akne Nedir?

admin admin -
28 0

Derimizde kıllar, tüyler içeriye doğru eldiven parmağı gibi çukur­laşmış deliklerden çıkar. Yağ bez­lerinin de bulunduğu bu çukurlara folikül denir. Bunlar derinin en za­yıf noktalarıdır; stafilokok, strepto­kok cinsinden mikroplarla sık sık il­tihaplanır, kanallar mikroplarla, yağlarla, hücrelerle tıkanır. İşte, yağ bezlerinin iltihaplanmasına ge­nel olarak akne denir.

Aknenin çoğunlukla gençlerde gö­rülen şekli ergenliktir. Ergenlikte folikülün ağzı ya esmer, ya da siyah uçlu, toplu iğne başından darı bü­yüklüğüne kadar irilikte bir kabar­cıkla kapanmıştır. Bu kabarcık sıkı­lınca içinden irin fışkırır.

Akne en çok yüzde, burunda, ya­naklarda, çenede, sırtta, göğüste, omuzlarda çıkar. Bunlar bazen no­hut kadar büyük, sert, mor renkte olur, ağrı da verir. Akne, derinliğine harabiyet yapmışsa yerlerinde bir iz bırakır. İlkbaharda, kadınlarda ay­başı zamanında, kabızlık hallerinde devre devre aknelerin arttığı gö­rülür.

Aknelerin oluşunda hormonların, besin metabolizması bozuklukları­nın etkisi büyüktür; onun için hasta­lar tuzsuz, yağsız yemekler yemeli­dir. Tedavide hormonların, antibiyo­tik ilâçların yeri önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir