Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Meryem Ana Asması (Akasma) Nedir? Türleri Nelerdir?

Meryem Ana Asması (Akasma) Nedir? Türleri Nelerdir?

admin admin -
49 0

Sarmaşıcı bir bitkidir, yaban as­ması, Meryem Ana asması da denir. Bahçelerde kapılara, çardaklara sar­mak üzere süs bitkisi olarak kulla­nılır. Kimileri Filbahar’ da diyor.

Akasma büyük, beyaz çiçekler açar. Sert soğuklara bile dayanır. Nem tutmayan, serin, yumuşak toprakları sever, kuzeye, batıya bakan yerlerde daha iyi yetişir. Ağaçların gölgelikleri altında bol çiçek verir.

Akasmayı daldırma ile, çelikle, aşı ile üretmek oldukça güçtür. Onun için, daha çok, sürgünleri köklü ola­rak çıkarılıp başka yerlere dikilir. İlkbaharda budanır.

Akasma Çeşitleri

Akasmanın birçok çeşidi vardır. Başlıcaları şunlardır:

  1. Jakmani akasması

Çiçekleri morumturaktır, hazirandan eylüle kadar açar. Gövdesi ince, boğum ara­ları uzundur. Budarken zayıf sür­günler diplerinden, kuvvetlileri iki, üç göz üzerinden kesilir.

  1. Patens akasması

 Çiçekleri ma­vidir, mayıstan hazirana kadar açar. Çiçeklendikten sonra, bitkinin kuv­vetlenmesi için, dalların bir kısmı alınmalıdır. Budarken dallar 8-12 göz üzerinden kesilir.

  1. Vitisella akasması

Yaprakları tüylüdür, Çeşitli mavi renkte çiçek­ler açar. Zayıf dalları dipten, kuv­vetlileri 24 göz üzerinden budamalıdır.

  1. Lanuginosa akasması

Yedive­rendir, açık leylâk rengi iri çiçekler verir. Mayıstan hazirana kadar kart dallarında, sonbahara kadar da kör­pe dallarında çiçek açar. Baharda 5- 6 göz üzerinden budanır, ilk çiçek aç­tıktan sonra ikinci bir defa daha bu- damalıdır.

  1. Montana akasması

Çiçekleri kokusuzdur. Mayısta bol çiçek verir. Boyu 8-10 metreyi bulur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir