Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Akasya Ağacı Hakkında Bilmedikleriniz

Akasya Ağacı Hakkında Bilmedikleriniz

admin admin -
32 0

Asıl akasya ağacı sıcak ülkelerde, özellikle Büyük Okyanus adaların­da, Afrika’da, Avustralya’da yetişir. Bizde ‘’akasya’’ olarak tanınanı ger­çekte yalancı akasyadır, beyaz sal­kım ağacı da denir. Bahçeleri süsleyen gülibrişim (ipek ağacı) da akas­yanın bir türüdür.

Akasya

Süs ağacı olarak yetiş­tirildiği gibi, kerestesinden de yarar­lanılır. Kuzey Afrika’da yetişen bir türünden eczacılıkta Arap zamkı de­nilen madde çıkarılır. Bir başka tü­rünün kerestesinden süs eşyası yapı­lır, kimisinden de doku elde edilir.

Beyaz salkım

Bizde ‘’akasya’’ di­ye tanınan türüdür. Her çeşit top­rakta yetişirse de sert rüzgârları sevmez. 10-20 metreye kadar uzar. Dalları incedir, kolay kırılır. Hazi­randa uzun salkım biçimi beyaz çi­çekler açar. Çiçeklerinin kokusu por­takalı andırır.

Beyaz salkım türü akasyanın kerestesi ağır, sıkıdır; ceviz ağacı, aka­ju kadar zarif değilse de daha serttir, mobilyacılıkta, özellikle iskemle yapımında kullanılır. Bağcılar da bu ağaçtan herek yaparlar.

Gülibrişim (ipek ağacı)

Çok gü­zel bir ağaçtır, 8-10 metre yükselir, dalları şemsiye gibi yana açılıp iyi gölge verir. Ağustostan eylüle kadar ipek gibi püsküllü, hoş kokulu pembe-beyaz çiçekler açar. Hafif nemli, iyi bir toprakta çabuk gelişir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir