Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hatalıklara Karşı Nasıl Tedbirler Alınmalı?

Hatalıklara Karşı Nasıl Tedbirler Alınmalı?

admin admin -
6 0

Ailenin sağlığım gözetmekle ödevli olan kimseler  ‘’bu arada en başta evin hanımı’’ hastalık­lara karşı da tedbirler almak zo­rundadır. Bu arada aşılanmala­rın büyük bir önemi olduğu unu­tulmamalıdır. Bu konuda dikkat edilecek başlıca noktalar şun­lardır:

– Dört aylık çocuklara çocuk felci aşısı, bunun arkasından da çiçek aşısı yapılır. Çiçek aşısı tutmadıysa, iki ay geçmeden yenilenmelidir.

-İlkokul çağına kadar çocuk­ların boğmaca, kuşpalazı (difte­ri), kazıklıhumma (tetanos) aşı­ları yaptırılmalı, bunların rapel denilen tekrarlama aşılarının da zamanı geçirilmemelidir.

-Okul çağında çocukların çiçek aşısı, çocuk felci aşısı, difteri, tetanos aşıları yenilenmeli, tifo aşılan da her yıl mutlaka yaptırılmalıdır.

– Bulaşıcı hastalık salgınları çıktığında sağlık teşkilâtının ge­rekli gördüğü bütün aşılar, aşı merkezlerine ailece gidilerek yap­tırılmalıdır.

– Veremden korunmak için bütün ev halkı tüberkülin (Man- toux) deneyinden geçirilmeli, so­nucuna göre lüzum görülenlere BCG aşısı yaptırılmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir