Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. COUCHSURFİNG VE YENİ ARKADAŞLIKLAR

COUCHSURFİNG VE YENİ ARKADAŞLIKLAR

admin admin -
28 0

Yurt dışına çıkmak günümüzde hepimizin yapmış olduğu bir eylem. Gerek iş için, gerek turistik amaçlı,gerek öğrenci değişimi gerek ise de uluslararası amaçlı yapılan gezilere çıkmışızdır. Ya da bir değişim ve yenilik… Peki ya kalacak yer ve yeni arkadaşlıklar hep bir soru işareti olmuştur aklımızda. 4-5 yıl önce keşfetmiş ve uygulamaya başlamış olduğum bir siteyi keşfedilmiş bulunmaktayım. Türkiye’de çok yaygın olmayan ama yurt dışında çok yaygın olan bir sistem ve yabancı insanların tercih ettiği bir sistem. Tamamen gönül işine dayanan bir sistem. Nasıl mi?İşte bu paylaşmış olduğum internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

https://www.couchsurfing.com/

Bu internet aracılığı ile hem yabancı arkadaşlar edinilebilinebilmektedir hem de kalacak yerinizi ayarlayabiliyorsunuz. Çok güzel bir şans, gezgin insanlar için. Bu site aracılığı ile, yurt dışı gezi programınızı gerçekleştirebiliyorsunuz hem de kalacak yerinizi ayarlayabiliyorsunuz. Siteye kayıt olmak çok kolay. Kayıt olduktan sonra, gezi programınızı ayarlamanız gerekmektedir. Sadece ev sahibi olabilirsiniz, ya da sadece geziye çıkan bireye gezisinde eşlik edebileceksiniz, ya da evinizde kalabilmesi için kişiye yardımcı olabileceksiniz. Hem de hiç bir ücret ödemeden. Gönül işine dayanmaktadır bu sistem. Diyeceksiniz ki, benim evimde kalacak insana nasıl güvenebilirim? ya da evinde kalacağım insana nasıl güveneceğim?Ya da gezinizde size eşlik edecek kişinin güvenirliliğinden tedirgin oluyorsunuz. Tedirgin olacak hiç bir şey yok. Korkulacak birşey de yok. Kişinin profilinden, kişinin adına yazılmış olan referanslardan kişi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sadece ev sahibi olabilirsiniz, ya da sadece sizi gezdirecek arkadaş arayabilirsiniz ya da gideceğiniz ülkede birkaç gün kalacak yere mi ihtiyacınız var?Hemen burdan kalacak yerinizi ayarlayabilirsiniz. Bu siteden giriş yaparak insanlarla iletişime geçip herşeyinizi ayarlayabilmelisiniz. Yurt dışına gittiğim zaman rahatça kullandığım bir sitedir bu. Ya da yabancı kişilerin ülkenize geldiğinde sizin şehirinizde ona eşlik edip evinizde rahatça misafir edebilirsiniz. Üsküp’e gezi yaptığım süre içerisinde bir arkadaşın evinde 2 gün kalabildim. Ve gayet de güvenli bir şekilde kaldım. Ve bu süre içerisinde (kısa bir zaman zarfı da olsa) güzel bir arkadaşlık kurmuş oldum. Ve şimdi ülkeme gelen misafir gezginlerin ben müsait olduğum taktirde bende kalmalarını sağlayabildim. Ve şimdi yurt dışından çok fazla arkadaşım bulunmakta. Ve hiç bir ücret talep etmiyorsunuz. Size gelen misafirlere,yıllar sonra onların ülkelerine gittiğinizde onlarda da misafir olabiliyorsunuz. Değişik kültürler öğrenip güzel bilgiler öğrenip güzel arkadaşlıklar edilebiliyorsunuz. Ve sadece evinizin kapısını açmanız yeterli olmaktadır. Ve sadece bu olay gönüllülüğe ve evinizin durumuna bağlı kalmaktadır. Hem bildiğiniz yabancı dili pratik yapma imkanı olmaktadır. Hemde güzel arkadaşlıklar edinebilmektesiniz. Bu sayede hem sizin yurtdışına çıktığınızda gözünüz kapalı olarak güvenebileceğiniz insanlar olmakta hem de yurt dışında evinde kalabileceğiniz bir kapı açmaktadır.

İçinizde böyle gezginlik varsa ve yeni arkadaşlıklar edinme isteği varsa bu siteye gönüllülük esasına dayanarak kayıtlı olabiliyorsunuz. Hiç bir ücret talep etmiyorsunuz ve karşınızdaki insana da yardımcı olmak sizi mutlu ederek yeni arkadaşlıklar elde edebiliyorsunuz. Ben bu site sayesinde 6-7 kere evime yabancı misafir davet etmiş bulunmaktayım. Benimle birlikte aynı çatı altında evimde kaldılar. Ve güzel iletişim kurmuş ve yeni tecrübeler edinmiş bulunmaktayım. Ve insanlara yardımcı olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez.

Siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim ve bunu hayatınıza sokarak yeni tecrübeler edinmeniz ümidiyle….

 

https://www.couchsurfing.com/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir