Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ders Çalışmaya Nasıl Adapte Olunur?

Ders Çalışmaya Nasıl Adapte Olunur?

admin admin -
33 0

Ders çalışmaya vakit ayırıcam deyip bir türlü vakit ayıramayanlardanmısınız? Tam da bu noktada güzel bir konuya değindiğimizi düşünüyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde bir çok sınav sistemi var buna nispeten bir çok sınav mağduru ve en önemlisi bir çokta çalışmak isteyipte ders başına bir türlü oturamayan etkili zaman yönetimi kuramayan genç kitlemiz var.

Bizi ilgilendiren kısmı mağdurlar değil ders çalışmaya zaman bulup bu zamanı etkili yönetemeyen arkadaşlarımız ilgilendiriyor.

etkili zaman

Şunu belirtmekte fayda var; bahsedeceğimiz öneri hiçbir sınav sistemini ayırmıyor. Aksine bütün sınav sistemlerine çalışmaya başlarken etkili bir şekilde zamanınızı yönetmenize katkı sağlamak için bir önerilerdir. Sorunlarınız genelde:

Ders çalışmaya başlamak istiyorum başlayamıyorum

Ders çalışmak için çok vaktim var ama bir türlü o vakti kullanamıyorum.

Ders çalışmak için bir çok kaynağım var fakat bu kaynakları kullanmaya bir türlü yeltenemiyorum.

Gibi gibi bir çok sorununuzun olduğunu biliyorum. Tanrım bunlar ne büyük sorunlar diye kafanızda büyütmeyin. Ders çalışmaya başlamak, zamanınızı etkili kullanmak, ve kaynaklarınızı bir an önce tüketmek çok kolay.

Şimdi ufak bi egzersiz yapalım.

Masa başına oturun

Arkanıza yaslanın ve kafanınızı sandalyenizin tam tepesine ensenizin sandalyeye değmesini sağlayın.

Gelecekte ne planladığınızı ve hedefinizle nereye ulaşacağınızı hayal ederek düşünün. Beyninizi çok hızlı bir şekilde hedeflerinize ve maddi anlamda gelir sağlayacağınız mesleğinize yöneltin. Ne kadar kazanıp neler alabileceksiniz. Dünya genelinde nerede hayal ediyorsunuz, nerede olmak istiyorsunuz? Sadece düşünün. Bunu ders başına oturmadan hergün beş dakika yaparak hedeflerinizle derse yönelmeyi yeğleyin.

Bu hayallerinize ve sizi başarıya götürecek düşüncelerinize ulaşmak için çaysız olmaz. Sevmeyenlere kahve öneriyoruz. Onuda sevmiyorsanız bence siz başarılı olamayacaksınız. Şakaydı bu kısmı 🙂

 Her neyse şunu unutmayın emek olmadan yemek olmaz. Bugün kendinizi kasıp bütün soru bankalarınızı yalayıp yuttuğunuz vakit, başarıya ulaşacaksınız. Başarıya ulaştıktan sonrada iyi yerlere gelip keyfinizi süreceksiniz. Şimdilik yalnızca odaklanın. Bütün telefon, tablet, bilgisayar, kız arkadaş, erkek arkadaş, dost ve sosyal arkadaşlarınızı bir kenara bırakın. Yalnızca hedeflerinize ve hayallerinize odaklanığ başarıya ulaşmaya çalışın sizi yalnızca bu kurtaracaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir