Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Memduh Ün Hayatını Kaybetti

Memduh Ün Hayatını Kaybetti

admin admin -
35 0

Sinema oyuncusu Memduh Ün hayatına gözlerini yumdu. Fatma Girik’inde eşi olan Memduh Ün geçen yıl 11 Kasım’da Bodrum Acıbadem Hastanesinde tedavi altına alındı. Son bir yılını yoğun bakım servisinde geçiren ünlü sinema oyuncusu, bugün saat 10:15 sıralarında hayatını kaybetti. Ülkemizin acılı ve olaylı geçen bu günlerinde ülkeye katkısı olan sinema oyuncularını bir bir kaybetmek yürekleri burkuyor.

memduh ün (1) memduh ün (3) memduh ün (2)

Kısaca Memduh Ünün biyografisine göz atalım: Memduh Ün (14 Mart 1920 – 16 Ekim 2015, Bodrum) Türk futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, senarist, yapımcı.

Beşiktaş’ın 1940-41 sezonu şampiyon bitiren kadroda futbolcu olarak görev yapan Memduh Ün futboldan koptuktan sonra Turhan Ün takma adıyla 1947’de sinemada oyuncu olarak yer aldı, 1951’de Arşavir Alyanak’la birlikte Yakut Film adlı bir şirket kurdu. Yönetmenlik deneyimini geliştirince bu kez kendi adına Uğur Film adında bir şirket kurarak çalışmalarını sürdürdü. Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra, film senaryoları da yazdı. Ayrıca bir filmin müziğini, iki filmin de kurgusunu yapmıştır.

Sinema Sanatçısı Fatma Girik’le birliktedir. Halihazırda resmen başka biriyle evlidir.

Bir çok neslin bu oyuncularla birlikte büyüdüğünü hatırlatmakta yarar var. Ünlü sinema oyuncusu ve komedyen Levent Kırcayı’da geçenlerde ne yazıkki kaybetmiştik. Bir çok insanı gülmekten krize sokan profesyonel oyuncu Levent Kırca bir zamanlar güldürdüğü onca insanı vefat ederek yasa boğdu.

Giderkende arkasında şu mektubu bırakmıştı: “1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için” cümleleriyle başlayan Kırca, mektubunda ‘iki kardeşin çorap için kavga etmesi, komşu çocuğu kardeşlerden birine saldırınca bitmesini’ anlatarak ülkede yaşanan sorunların bir sonu olacağını hatırlattı. ‘Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötüler çoğaldıkça kanıksanır’ diye devam eden Kırca, “İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?” diyerek kavganın bitmesi dileğini paylaştı. Kırca mektubunu, “Dik durun.. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşçakalın!!”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir