Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BAKLAVA NASIL AÇILIR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

BAKLAVA NASIL AÇILIR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

admin admin -
8 0

BAKLAVA

hayatpedi baklava

Baklava en sevilen hamur tatlıla­rından biridir, yufkasının inceliği, hazırlanışı, pişirilişi bakımından çok ustalık isteyen bir tatlıdır. Bunun için, iyi bir baklava güzel bir sanat eseri gibi takdir edilir.

Baklavanın en büyük ustalığı yuf­kasının açılışındadır, çünkü bakla­valık yufka sigara kâğıdı inceliğin­de olacaktır. Biz de işe buradan başlayalım.

Baklava Yufkası Nasıl Açılır?

Malzeme 5 kahve fincanı un; ya­rım kahve fincanı su; 2 yumurta; 1 küçük kahve kaşığı tuz; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı; 4 kahve fincanı nişasta; 3 bardak su.

Hamurun Yapılışı — Hamur tah­tasına unu eleyerek koyun. Ortasını havuz gibi açın. Tuzu, yumurtayı, su­yu koyun. Unu kenarlardan ortaya almak suretiyle, hepsini karıştırarak, sert olmayan bir hamur tutun. Sonra bunu muhtelif şekillerde, uzatıp katlayarak, durmadan, 10-15 da­kika yoğurun. Üstüne nemli bir bez örtüp yarım saat dinlendirin. Dinle­nen bu hamurun ortasını hafifçe çu­kurlaştırıp zeytinyağını katın. Yeni­den uzatıp toplayarak hamuru 10-15 dakika daha yoğurun. Sonra bunu üstüvane şeklinde uzatın, 8 eşit par­çaya kesin. Kesilen her parçanın üs­tüne biraz nişasta serpip yassıltın, üst üste koyun Birer birer yeniden nişastalayarak ufak tabak büyüklü­ğünde açın. Açılan her hamuru nişastalayıp ötekinin üstüne koyarak is­tifleyin. 20-25 dakika bu şekilde bı­rakın dinlensin.

Yufkanın Açılışı — Dinlenen ha­murları, birer birer gene nişastaladıktan sonra açarak biraz daha bü­yültüp gene üst üste koyun. Bu işi tekrarlayarak hamurları kâfi dere­cede büyüttükten sonra en üstekini, üstüne nişasta serperek, oklavaya sa­rın. Sonra, yaprak yaprak açılmış, is­tiflenmiş hamurların hepsini aynı şe­kilde oklavaya bir biri üstüne sarın. Hamur tahtasının üstünde kuvvetli­ce yuvarlayarak biraz daha büyültün. Bu şekilde büyültmeye devam eder­ken, alttakileri üste alıp, üstekileri alta koyarak, hepsinin hem aynı in­celikte olmaları, hem de kurumama­ları için yerlerini değiştirin. Yufka­lar sigara kâğıdı inceliğini alınca or­talarından tepsinin biçimine göre parçalara kesin.

hayatepedi baklava 2

Baklava çeşitleri nelerdir?

Yufka böylece hazırlandıktan son­ra, sıra baklavanın yapılmasına, pişi­rilmesine gelir. Yapılacak baklavanın çeşidine göre, hazırlanışında bir iki malzeme farkı vardır:

Kaymaklı baklava nasıl yapılır? Kaymaklı baklava malzemeleri nelerdir?

Malzemeler: Baklava yuf­kasından başkaca 2 lüle kaymakla, 1 bardak eritilmiş yağa, 3 bardak toz şekere, 3 bardak suya 1 yemek kaşı­ğı da limon suyuna ihtiyacımız var­dır. Gelelim yapılışına:

Tepsiyi yağlayın. Yufkanın birini tepsinin içine hafif potlu olarak ya­yın. Üstüne, gezdirerek, 1 yemek ka­şığı yağ dökün. Yufkanın yarısını bu şekilde kat kat yağlayarak tepsiye yerleştirin. Ortasına kaymağı yaya­rak koyun. Üstüne gene aynı şekilde yufkanın kalan yarısını kat kat yağlayarak yerleştirin. En üstüne de bir miktar yağ gezdirip, keskin bir bı­çakla hamuru dört köşe, ya da bakla­va biçimi kesin. Orta hararetli fırın­da üstü pembeleşinceye kadar kızar­tarak pişirin. Öte yandan, şekeri su ve limon su­yu ile birlikte kaynatarak koyu bir şurup hazırlayın. Ilınması için bir kenara bırakın. Baklava fırından çı­kınca üstüne fırçayla biraz yağ sürün, ılınan şurubu baklavaların üstüne gezdire gezdire dökün. Baklavalar şurubu içip soğuduktan sonra tabak­lara alın.

Fıstıklı baklava nasıl yapılır? Fıstıklı baklava malzemesi nelerdir?

Malzeme: Baklava yuf­kasından başka 200 gram antepfıstığına, üç bardak toz şekere, ayrıca, yarım bardak toz şekere ihtiyacınız vardır. Bunları da hazırladıktan son­ra baklavanın yapılışına geçebiliriz.

Yufkaların yarısını tepsiye yayın. Hamur tahtasına 200 gr. antepfıstığı ile yarım bardak toz şekeri koyun. Merdane ile bastırarak iyice ezin. Yufkaların ortasına yayarak koyun. Üstünü kalın yufkalarla kapatıp pi­şirin, şerbetini üç bardak toz şeker­le, kaymaklı baklavada olduğu gibi hazırlayıp üzerine dökün.

Kremalı baklava nasıl yapılır? Kremalı baklava malzemesi nelerdir?

Öteki bakla­valardan farkı, içine kaymak, fıstık yerine krema konulmasıdır. Krema şöyle hazırlanır:

Malzeme: 2 bardak süt; 3 kahve fincan toz şeker; 2 yumurta sarısı; 1 yumurta; biraz vanilya.

Tencereye yumurtaları, şekeri, va­nilyayı koyun. Telle çırparak iyice, karıştırın. Unu katın. Biraz daha ka­rıştırın. Sonra sıcak sütü azar azar, bu unlu yumurtalara dökün, bir yan­dan da boyuna karıştırın. Tencere­yi ateşe oturtun. Krema, karıştırılan telden düşmeyecek koyuluğa gelin­ceye kadar pişirin. Krema soğuma­dan yufkaların ortasına yayarak sürün.

Muhallebili baklava nasıl yapılır? Muhallebili baklava malzemesi nelerdir?

İçine kay­mak yerine muhallebi konulan bir çeşit baklavadır. Muhallebi için mal­zeme şudur: 3 bardak süt; yarım bar­dak toz şeker; 1 kahve fincanı irmik; bir futam tuz.

Tencereye sütü, şekeri, tuzu ko­yun. Kaynamaya başlayınca buna in­ce irmiği de katın. Katılaşıncaya ka­dar pişirin. Sıcak sıcak baklava ha­murunun ortasına yayarak dökün.

Cevizli baklava nasıl yapılır? Cevizli baklava malzemesi nelerdir?

Hazır baklava yufkasından yapılır.

Malzeme: Ya­rım kilo baklava yufkası; 2 bardak çekilmiş ceviz. Yufkalar öteki, çeşit baklavalarda olduğu gibi tepsiye yer­leştirilip ortasına ceviz konur, aynı şekilde pişirilir.

hayatpedi baklava3

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir