Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ağrılar Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Ağrılar Nasıl Kontrol Altına Alınır?

admin admin -
27 0

Ufak tefek ağrılarınız olduğunda hiç bir şey yapmadan kurtulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Kendinizi avutmayın, bu şekilde bedeninize ilerleyen zamanlarda ciddi zararlar verebilirsiniz. Küçük boyun ağrıları, geçer dediğiniz bel ağrılarınız, omuz ağrıları, bacak ağrılarınız, eklem ağrılarınız, sırt ve bel ağrıları vb. bu ağrılarınızın ufaktan başlayıp ilerleyen vakitlerde önlem almazsanız kalıcı olacağını unutmayın. Uzmanlar bu tip ağrıların tek nedenini spor yapmamaya bağlıyor.

Vücudun, bu saydığımız yerleri hareketsiz kaldığı zamanlarda ağrılanmasına neden oluyor. Şuanda ben bu yazıyı yazarken dahi ekrana dümdüz bakıp, sırtımın hareketsiz kalması bile benim ufak ağrıların habercisi diyebilirim. Şuan bu yazıyı okuyorsanız,  bende çoktan masadan kalkmış, sırt bölgem için spor yapmışım demektir. Sizlerde hareketsiz kalan bölgelerinize yönelik sporlar yapın.

Özellikle ev hanımlarının dikkat etmesi gereken bir husustur bu. Ev hanımlarının çoğu vakit evde olması, yürüyüş yapmamaları, spor yapmıyor olmaları, ilerleyen dönemlerde çeşitli rahatsızklıklara neden olacağını unutmasın.

Yapabileceğiniz bazı egzersizler var, onları hiçbir spor salonu gerekmeden evde, doğada kumsalda tek başınıza yapabilirsiniz.

Yüzme Egzersizleri:

Haftada en az 3 sefer ve her yüzdüğünde 1 saat yüzen bir insan vücudunu zinde tutmaya yetiyor. Eklem ağrılarınız, boyun ağrılarınız varsa yüzerek bu ağrıları tedavi edebilirsiniz. Fakat bu egzersizleri yaptığınız sürece ağrılarınızın kesileceğini unutmayın. Ağrılarınızı kontrol altına alıp uzun süre ağrısız geçirebilirsiniz.

Yürüme Egzersizleri

Yürümek insan vücudunda en çok kalça ve bacaklara yarayan bir spor egzersiz türüdür. Bacaklarınız üzerindeki ağrılarınızı kontrol alabilmek için her gün belirli bir mesafeyi hızlı adımlarla yürüyün.

Ağırlık Egzersizleri

Ağırlık kaldırarak yapacağınız egzersizlerde öncelikle dikkat etmelisiniz. Kendiniz fazla zorlamamalısınız. Ağırlık egzersizleri omuz ve bel ağrılarına, bilinçli sporda çok iyi geliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir