Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Zeki Görünmek İçin Yapmanız Gerekenler

Zeki Görünmek İçin Yapmanız Gerekenler

admin admin -
5 0

Arama motorlarının yaptığı bir araştırmaya göre erkeklerin kendilerini zeki göstermek için yaptıkları 12 davranışı ortaya çıkardı. Bu 12 davranışın kadınlarında zeki görünmek için sergilediği gözlerden kaçmıyor, ama erkekler daha çok uyguluyormuş.

Davranışları şöyle sıra sıra açıklayalım:

Ünlü bir kişinin sözlerini, karşısındakiyle konuşurken zekice alıntı yaparak laf arasında söylemek.

Kişi böyle yaptığında hem düşündürücü hemde etkileyici konuşarak kendini karşısındakinde merak uyandıracak biçime getiriyor. Böylece karşısındakini etkisi altına alıp, karşısındakine ‘o sözleri nasıl sarf etti’ diye düşündürüp, ‘ne kadar zeki bir insan’ dedirtiyor. Hele karşısındaki bu sözlerin ona ait olmadığını, başkasına ait olduğunu bilmese bu iş bir hayli lehine işleyip etkisi altına kolaylıkla alabiliyor.

Oturduğu şehirde ve diğer şehirlerdeki sanat galerilerne, sergi salonlarına sürekli gidiyormuş imajı vermek.

Özellikle erkeklerin bu yola başvurduğu, bu davranışı sergilediğini biliyoruz. Uzmanlarda zaten aksini iddaa etmiyor. Bu imaj kızlar üzerinde, ama özellikle sanata bayılan kızlar üzerinde bir hayli etki yaratıyor. Erkekler üzerindede yaratıyor tabi yine odun olmayan cinsten erkekler üzerinde.

Kafede, plajda, metroda, otobüste vb. kamuya açık yerlerde ciddi konulu kitaplar okumak

Kızlara soruyorum; metrodasınız 2 erkek var biri kitap okuyor şöyle bayıla bayıla gülümseye gülümseye kitaptan haz alarak okuyor. Diğeri ise kulaklık takmış oyun oynuyor telefonunda, sizi hangisi daha çok etkiler? Tabikide kitap okuyan beyninizde soru işaretleri uyandırır. Sizi kendisine çeker, meraklar içerisine girersiniz. Kitabın konusu nasıl diye sormak için muabbet kurmak aklınızın ucundan geçmezmi? Sanata kitaba saygısı olan okuyan kişi her zaman gözümüzde bilen kişi değil mi?

Erkeklere de tam tersini sorsam bu durum yine değişmez, ama erkeğin okuması kadında ayrı bir etki bırakır, bunu toplumumuzdan biliyoruz. Uzmanlarda aksini söylemiyor aslında.

Tweetleri alıntı yapmaj ama düşündüren tweetleri

Yüksek sesle siyaset konuşmak

Toplu taşıma araçlarında “ciddi” magazin dergileri okumak

Zekice yazılmış bir makaleyi Facebook ’ta paylaşmak

Başta Shakespeare olmak üzere ünlü yazarlardan alıntı yapmak

Şarap konusunda “engin bilgilere” sahipmiş gibi davranmak

Numarasız da olsa gözlük takmak

Operadan bahsetmek

Caz ve klasik müzikten hoşlanıyormuş gibi yapmak

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir