Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Ne Zaman?

admin admin -
23 0

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramından sonra akıllara ikinci bayram olan Kurban Bayramı Ne zaman? sorusu geliyor. Bayramların çocuklar için şen şakrak geçtiğini biliyoruz. Yaşı 18 e dayanan gençler ise bayramların eskisi gibi olmadığından şikayetçi olduğunu da biliyoruz. Bunu zamanında hepimiz dile getirdik, bu sorunu arkadaşlarımıza, ailemize, dostlarımıza paylaştık. Aslında bayramların eskisi gibi geçmemesi büyüdüğünüz anlamına geliyor.

Küçükken çocukluk arkadaşlarımızla topladığımız her şeke2015-KURBAN-BAYRAMIrin ayrı bir tadı vardı. Hatta o şekerleri toplamak için akşamından planını yapıp poşetini bile hazırlardık hatırlayanlar bilir süslü poşetler her zaman şeker toplamak için en güzel poşet olurdu şeffaf olanlar ise en kötüsü olurdu. Biliyorum anılarınızı biraz depreştirdim. Bazen anıların depreşmesi gerekiyor, geçmişte, çocukluğumuzda nasıldık şimdi nasılız dimi?

Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı Arasındaki Fark

Ramazan bayramları çocukken de aklımızda kaldığı üzere şeker bayramı anlamına gelir. İlk günden evler ziyaret edilir, şekerler yiyilir, baklavalar kesilir dilim dilim tabaklarla misafirlere sunulur. Bazı aileler şekerin yanında sigara bile alır ikram eder misafirlerine. Ramazan bayramında hal böyleyken kurban bayramında bu durum daha da farklı, fazla bi değişiklik olmamasına karşılık ilk günden ziyaret kesinlikle yapılmaz. Kurban bayramının ilk gününde kurban kesecek olanlara saygı gösterilir, yorgun oldukları ve yoğun oldukları düşünülerek ziyaretleri 2. Gün ve 3. Gün yapılsa daha etik davranış olur. Kurban bayramının ramazan bayramından farkı sadece kurbanın ilk günde başlayıp sabah ezanıyla birlikte kesilecek olması. Allah’a sunulan bu kurbanın belli bir kısmı durumu el vermeyen ailelere dağıtılır ve hep birlikte bu kurbanın tadına bakılır.

Önümüzde güzel ve hayırlı bir bayram var bu bayramı iyi geçirmenizi umuyoruz. 2015 yılı Kurban Bayramı eylül ayına sarktı. Geçen sene ekim ayında olan Kurban Bayramı eylül ayının son haftasında olacak. 4 gün sürecek olan bu bayramda tatil kısa olacak.

Kurban Bayramı tarihlerini Net olarak öğrenmek için tıklayın.

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir