Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ARI NASIL BESLENİR? KOVANLAR NASIL BİR YERE KONULMALI?

ARI NASIL BESLENİR? KOVANLAR NASIL BİR YERE KONULMALI?

admin admin -
34 0

Arılara Nasıl Bakılır?

Büyükçe bir bahçeniz varsa, birkaç kovan arı besleyerek yıllık bal ihtiyacınızı rahat rahat karşılar, hatta birazını da satabi­lirsiniz. 10-15 kovan arı ise getireceği kazançla bir ailenin hayat şartlarını yükseltecek kadar bal verir.

Arı beslemek sanıldığı kadar zor, külfetli bir iş değildir. Ama, nedense ülkemizde pek rağbet gör­mez. Tavuk yetiştirmek çok da­ha güç, daha masraflı olduğu halde birçok evlerin bahçesinde tavuk görürüz de, birkaç kovana rastlamayız.

Bahçenizde arıcılığa başlamak için yapacağınız tek şey bir, iki kovan almak, bunlara birer oğul arı koymaktan ibarettir. İşin ge­risini arılar tamamlar. Bal mev­siminde kovanı açınca petekleri dolu bulursunuz.

hayatpedib1

Kovanları Bahçenin Neresine Koymalı

Kovanı yerleştirirken dikkat edilecek ilk nokta arıların giriş-çıkış deliğinin önünün açık olma­sıdır. Bu bakımdan, kovanları, kuytu çukur yerlere değil, önü açık, engelsiz yerlere koymalı­yız. Böylece, arılar, serbestçe çi­çek aramak, bahçeden dışarı çık­ma imkanını bulurlar. Kovan­ların önünde uzun bitkiler yetiş­tirmekten de kaçınmalıdır.

Kovanların arkası kuzeye dönük olma              lıdır. Bu kesimde duvar, çit bulunsa da önemi yoktur. Kışın J kovanların üstünü örtmek faydalı Kovanda küçük çatlaklar varsa arılar bunları balmumuyla örebilir. Ama, büyük çatlakları kapatmak ister. Kışın arıların giriş-çıkış deliği küçültülmelidir.

Kovanı kışın şiddetli rüzgâr­lardan korumak gerektiği gibi, yazın da fazla sıcaktan korumalı­dır. Yalnız, kovanların bütün bü­tün gölgede bulunması da iyi de­ğildir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir