Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BALIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

BALIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

admin admin -
6 0

Sağlık Bakımından Bal

Eskiden beri hekimlikte bala hem iyi bir besin, hem de ilaç olarak bü­yük değer verilmiştir. Çünkü bal şe­ker bakımından çok zengindir: %70-78’i şeker, ancak 17-20’si sudur. İçin­de ayrıca, çeşitli çiçeklerden alın­mış güzel kokulu reçineler, maden­sel tuzlar, azotlu maddeler vardır. 100 gram bal 325 kalori verir.

Balda vitamin de vardır. Çok miktarda A vitamini bulunur, daha önemli miktarlarda bulunan vitaminler B kompleksi vitaminleri ile C vitaminidir. C vitamininin mikta­rı baldan bala değişir.

Baldaki şekerler glikoz (üzüm şe­keri) ile levüloz (meyve şekeri)dür. Bunlar sindirilmesi kolay şekerlerdir. Vücudumuz için en mükemmel bir güç ve kudret kaynağı olur. Bir bakımdan bal gelişme çağındaki çocukların, zayıf kimselerin, zafiyet geçirenlerin beslenmesinde önemli bil yer tutar.

hayatpedib4

Bal, hekim tavsiye ederse, sütle karıştırılarak, kansızlık, bağırsak iltihabı, iskorbüt gibi hastalıklara uğrayan küçük çocuklara, vaktinden önce doğanlara da verilir. Bal daha kuvvet verdiği için şeker hastalarına da verilmektedir.  Özel polenlerle kuvvetlendirilmiş bal, saman nezlesinin şiddetini hafifletmekte de kullandırılır

Balın besin değeri dışında da birçok faydaları vardır. Eski çağlarda insanlar kimyasal yollarla ilâç yap­masını henüz bilmezlerken, birtakım otları, kökleri ilâç olarak kullanır­lardı; bu arada bala da büyük önem verirlerdi. Bağırsakları yumuşatıcı özelliğinden dolayı bal bugün de pek­lik çekenlere tavsiye edilebilir. Ay­rıca, balın midedeki, onikiparmak bağırsağındaki ülserlere de iyi geldi­ğini ileri sürenler vardır.

Bal hangi ilaçlarda kullanılır?

Bal antiseptik olarak da çok önem­li bir maddedir. Yara, ezik, yanık ve sivilcelerin iyileştirilmesinde baldan faydalanılabilir. Bal bazı el losyon­larında, yüz kremlerinde kullanılır. Pipo tütünü, bazı sigaralar, çiğneme tütünleri balla işlenir. Bal, golf top­larının içine konduğu gibi, otomobil radyatörlerinde antifriz maddesi olarak da kullanılabilir; çünkü ba­lın donma derecesi düşüktür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir