Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. RUJ RENGİNE NASIL KARAR VERİLİR

RUJ RENGİNE NASIL KARAR VERİLİR

admin admin -
20 0

Ruj makyajın son noktasıdır. Makyaj bitişi olarak ruj kullanılır. Ruj seçimi ten rengine göre olabileceği gibi makyaj renklerine göre veya gündüz gece makyajına göre değişiklik gösterecektir. Rujun parlak veya mat özelliğine göre de tercih yapılır. Mat rujlar kalın dolgun dudaklar için uygunken parlak rujlar daha çok ince ve açık renk dudaklara önerilir.

Doğal bir ruj rengi kullanılmak istendiğinde kişi kendi dudak renginden bir ya da iki ton koyu doğal pembelikte bir ruj seçebilir.

Ten rengine göre ruj seçimi en temek alınacak tercih yöntemidir. Açık tenli kişiler doğal tonları seçmelidirler. Doğal karamel tonları, pembe veya şeftali renkleri açık tenlilere uyum sağlar.

Pembenin parlak tonları da canlılık ve neşe verir. Özellikle yaz ve bahar ayları için açık tenlilerin canlı pembeler kullanması hoş olacaktır. Kırmızının tonları da açık tenli kişilere uyar.

Çilek kırmızısı enerjik ve canlılık veren bir tondur. Açık tenliler bu tonları gece ve gündüz makyajında rahatlıkla kullanabilirler. Kumral bayanlar için gülkurusu renkleri, mürdüm tonları, mat koyu pembeler kullanılabilir. Buğday tenli kişiler ise pembe tonları yakışır. Sedefli pembeler, turuncunun çeşitli tonları buğday renkli tenlilere canlılık verir. Pembe tonları ise gece makyajında buğday tende çok hoş olacaktır.

Esmer bayanlarda kayısı ve şeftali tonları doğallık açısından çok güzeldir. Şeker pembeleri de esmer tende canlı ve hoş durur. Geceleri ise bordo tonları esmerlerin dudaklarında cazip görünmektedir. Ayrıca esmerlerde turuncunun açık tonları da önerilebilir. Gece makyajı için koyu renkler esmerlerde hoş duracaktır. Koyu kırmızılar, morlar önerilir.

Tüm bu renklerdeki rujlar pırıltılı olabileceği gibi mat seçenekleri de vardır. Dudak yapısına ve tercihe göre seçilebilir. Gece makyajı için biraz daha gösterişli ve koyu ve pırıltılı rujlar seçilirse iyi olur. Gündüzleri ise daha doğal ve açık tonlar seçilmelidir. Mat rujların üzerine parlatıcı sürülebilir veya birkaç tondaki ruj karıştırılarak tek renk elde edilebilir.

Ruj rengi yapılan makyaja göre de belirlenir. Makyajda kullanılan genel renge uygun olması önerilir. Gözlerde kullanılan tonlara ve allık rengine uygun olan ruj makyajı tamamlar ve bütünlük sağlar. Allık olarak kullanılan renk pembe tonlarında ise gene bu tonlarda kırmızı veya bronz tonlardaysa bu tonlara yakın ve uyumlu renkler ruj olarak kullanılmalıdır.

Rujun rengi genel makyaj renklerinden aykırı ise hoş olmayan bir görünüm çıkabilir. Bu nedenle yapılan makyajda kullanılan renkler göz önünde bulundurularak ruj rengi tespit edilmelidir.

Makyajda pembe tonları ağırlıklı kullanıldıysa ruj rengi de bu tonlardan farklı olmamalıdır. Kırmızı ve mercan tonları hakim ise bu tonlarda ruj seçilmelidir. Ayrıca makyajın gece mi gündüz için mi yapıldığı da önemlidir. Gündüz makyajında daha doğal ve açık tonlar kullanılırken gece makyajında genel olarak makyaj tonları koyu olduğundan daha koyu rujlar tercih edilir.

ruj, ruj rengi, ruş rengi nasıl açılır, ruj seçerken nelere dikkat edilir, ruj rengi nasıl seçilir, ruj rengi neye göre seçilir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Aşağıya Yorumunuzu Bırakın

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir