Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. EVDEKİ AĞIR İŞLER

EVDEKİ AĞIR İŞLER

admin admin -
20 0

Evde bulundurulması gerekli âletlerin sayısı, tabi bu kadar değildir. Yapılacak işe göre daha yüzlerce çeşit âlet insana kolaylık sağlar. Kazma, kürek, mala, terazi, ip, şakul, metre, duvar ve sıva işlerinde, kürek, spatula değişik fırçalar, boya badana işlerinde, tel fırça, pas ve kir temizlemede, elektrik kontrol kalemi, basit elektrik ölçü âletleri, elektrik işlerinde, makas, keski, değişik bıçaklar, muşamba, kağıt kaplama işlerinde v.s. yardımcı olur.

Bunların dışında, irili – ufaklı teneke kutular, plastik kutular, plastik torbalar daima evde iş yapanın yardımcı­sıdır. Ne var ki bütün bu ıvır zıvırın bir yerde toplanması ve lazım olduğu zaman hemen bulunabilmesi, bugünkü oturma şartlarında çoğu zaman mümkün olamaz.

İdeali, evde iş yapacak bir insanın ayrı bir iş odacığı olmasıdır. Bu çoğunlukla mümkün olamayacağına göre, yüksekçe bir yere asılmış bir dolap da iş görebilir. Hem aletler ayak altında kalmaz, hem de ortalığı dağıtıp kan – koca arasında hırıltı dırıltı konusu olmaz.

Alet dolabını asacak yer, en dar evde bile rahat bulunur.Koridorların baş yüksekliğinden yukarı kısmı, bu işe en elverişli yerlerdir. Çalışılacağı zaman gerekli aletler indirilir. İş bitince kaldınhr. Aletler, hele bir dolaba toplanınca ağır olur. Dolabın ve duvar tespitinin sağlam yapılması lazımdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir