Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ROMA İMPARATORLUĞUNDA ŞEHİR PARALARI: ALTIN,GÜMÜŞ,BAKIR

ROMA İMPARATORLUĞUNDA ŞEHİR PARALARI: ALTIN,GÜMÜŞ,BAKIR

admin admin -
32 0

ŞEHİR PARALARI

Şehirler, Roma’ya bağlı olmakla beraber, muhtar bir şekilde idare edildikleri için, bakır para basma yetki­sini de taşıyorlardı.

HAYATPEDİ ROMA

Şehir paralarının yüzünde, yaşayan imparatorun resmi ile adı bulunuyordu. Ancak pek az sikkelerin yüzüne şehre ait bazı resimlerin konduğu da olmuştur.

Arka yüzünde ise, daha ziyade mahalli olaylar belir­tilmiştir. Tanrılar, mabedler ve şehir surları gibi şehrin umumî varlığını ilgilendiren tasvirler bunlardandır.

Doğuda öteden beri büyük bir rol oynamış olan mez­hep, en başta geliyordu. Bergama’da Asklepios, Ephesos’ta Diana kültü gibi…

 

Eski doğu tanrılarının sikkelerde kullanılmış olması umumî kültür tarihi bakımından önemlidir. Çünkü eski Anadolu kültürünün, kendinden sonra gelen bütün diğer kültürler ve yabancı tesirler içinde, varlığını binlerce yıl nasıl korumuş olduğunu ve onlara kendini kabul ettir­mekle, ne kadar kuvvetli bir kökü bulunduğunu göster­miştir.

 

Altın ve gümüş para basma hakkı şehirlere veril­mediği halde, İktisadi düzen bakımından zarurî görülen bazı şehirlere gümüş sikke basması için izin verilmiştir. Bergama kıralları zamanında varılan para birliği üzerine basılmış olan kistophor’lara benzer, Romalı valiler ‘ tara­fından çıkarılan lâtince yazılı, gümüş sikkeler bu kabil­dendir.

 

İmparatorluğun sonlarına doğru ( M. S. 290 ), dev­let sikkelerindeki ayar bozukluğu yüzünden, şehir para­ları büyük bir kıymet olarak kalmıştır.

Bu yüzden alış – verişte şehir paralarının itibarı art­tığından, şehirler para basmak güçlüğüne uğramışlardır. Bunun içindir ki, devletin itibarını korumak maksadıyla şehir paraları ortadan kaldırılmış ve her tarafta devlet parası hâkim olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir