Hayat Pedi – Hayatpedi.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. 41 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

41 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

admin admin -
31 0

41 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH)

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir?

Eğitim kurumlarımız ve içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençlerimizin kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapacaklar? Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir.
magazin haberleri
Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler.

Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık belli bir miktar cep harçlığı da verilmektedir.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti ’ne kimler başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vs.)

 1. Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almak için www.ua.gov.tr/agh web sitemizde yer alan dökümanları inceleyerek bilgi almalısınız. Ardından, başvurular ancak akredite kuruluşlar aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye’de Başkanlığımızca yetki verilen yani akredite edilmiş olan gönderen kuruluşları. http://europa.eu/youth/evs_database adresinden bulabilirsiniz “Organisation Country” bölümünde “Turkey” seçeneğini seçin ,“Organisation City” kısmından bulunduğunuz ili seçiniz. Sol menüde “Accreditation Type” bölümünden “Sending Organisation”(Gönderici kurum) butonuna basınız. Gelen sayfada “Sending” olarak akreditasyonu gözüken kurumların hepsi gönderen kuruluşumuzdur. Bu kuruluşla ilgili detaylar kısmından web adreslerine girerek iletişim bilgilerini alıp randevu almalısınız.

 1. Gönderen bir kuruluş buldum, şimdi ne yapacağım?

http://europa.eu/youth/evs_database linkinden bu sefer de Avrupa’da ev sahibi olarak akredite olmuş kurumların listesinden, kendinize bir ev sahibi kurum bulmalısınız. Bu sayfadan bu defa “Organisation country” bölümünden gitmek istediğiniz ülkeyi seçin. Örneğin, Almanya’daki bir projede gönüllü olarak çalışmak istiyorsanız “Germany” diye seçip altta “Receiving Organisation” (Ev sahibi kurum) butonuna basınız. Proje türünü belirlemede biraz daha net olmak isterseniz, bununla ilgili olarak “Organisation topics” kısmına girip buradan

“tarım, çevre, hayvanlar, çocuklar, sanat, eğitim vb.” konuları da seçerek daha belirgin bir arama da yapabilirsiniz. Gelen sayfadan ismi gözüken akredite ev sahibi kuruluş profillerini okuyarak, gönüllülere ne tür projelerde yer vermek istediklerini okumalısınız.

 1. Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?

Kuruluş bulduktan sonra, bu kuruluşlara bir motivasyon mektubu göndermelisiniz. Mektubu hazırlarken, özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ile varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göz önüne almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek isterseniz: http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/motivasyon-mektubu-nas%C4%B1l-yaz%C4%B1l%C4%B1r-.pdf?sfvrsn=0

6.Motivasyon mektubunu gönderen kuruluşa gönderdim, şimdi ne yapacağım?

Kuruluştan olumlu cevap aldıktan sonra, gönderen kuruluşunuzun sizin için uygun gördüğü mevcut projesi ve/veya gönderen kuruluşunuzun ortağı olan ev sahibi kuruluşların projelerinde yer almak suretiyle AGH yapabilirsiniz. Türkiye’den bir gönderen kuruluş bulabileceğiniz gibi gitmeyi düşündüğünüz ülkeden de ev sahibi bir kuruluş bularak aynı şekilde iletişime geçebilir, olumlu cevap almanız halinde yukarıda belirtildiği şekilde Türkiye’den bir gönderen kuruluş bularak da gönüllü hizmetine başvurabilirsiniz

 1. Hangi tarihlerde başvuru yapılır?

Gönüllü olarak yıl içerisinde her zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak, Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlar yıl içerisinde 3 dönemde (4 Şubat -30 Nisan-1 Ekim 2015 ) Ajansımıza proje başvurusu yapabilirler.

 1. Hangi ülkelere gidebiliriz?

28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 7 program ülkesi, 22 AB’ye komşu ortak ülkeler ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilirsiniz.

 1. Türkiye’ye Avrupa Gönüllü Hizmeti için gelen Avrupa’lı gençler var mı?

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında Avrupa’ya giden gençlerimiz olduğu gibi, Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ve gelmek isteyen de pek çok genç var.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan kurum ve kuruluşlara nereden ulaşabiliriz? http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde “database of EVS accredited organisations”( AGH akredite kuruluşlar veritabanı) kısmından ülkesine ve konusuna göre AGH yapan kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

 2. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne gidebilmek için bir proje mi yazmalıyım? Hayır. Avrupa Gönüllü Hizmetine gitmek isteyen gençler http://europa.eu/youth/evs_database sitesinde yer alan AGH kurum ve kuruluşlarına ait hali hazırda devam eden projelerde yer alabilirler.
 3. AGH’ ye gitmek istiyorum fakat üniversite öğrencisiyim okulumu dondurmama yardımcı olur musunuz?

Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvuru için ne kadar ücret ödemem gerekli?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.

 1. Beni gönderecek olan kuruluşu nasıl bulabilirim? Akredite olmuş gönderen kuruluşları http://europa.eu/youth/evs_database adresinden araştırabilir ve kendileriyle temasa geçebilirsiniz. (bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler, , valilikler, kaymakamlıklar, üniversitelerin AB ofisleri, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, gençlik ve spor il/ilçe müdürlükleri gönderen kuruluş olabilir)

15. İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gitmek istiyorum fakat İngiltere’deki organizasyonlardan hiç cevap alamadım?

Dil eğitimi Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin araçlarından bir tanesidir. Kesinlikle amaç olarak düşünülmemelidir. Gidilen ülkede dil eğitimi bütün gönüllülerin hakkı olmasına rağmen İngiltere Ulusal Ajansı, İngiltere’deki ev sahibi projelerde dil eğitimi verme zorunluluğunun bulunmadığını ifade eden bir deklarasyon ilan etti.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında rahatsızlanırsam masraflarım karşılanacak mı?

Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır, herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

 1. Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere tarafımızdan vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatınız olacak. Yabancı bir ortamda ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta uzunca bir süre (12 ay’a kadar) bulunmak sizin için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü tanıtma şansınız da olacak. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş zamanlarımda ücretli olarak çalışabilir miyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle ücretli bir işte çalışılamaz.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında yüksek lisans yapabilirmiyim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

 1. Ortaokul mezunuyum Avrupa Gönüllü Hizmetine gidebilir miyim?

Evet. Avrupa Gönüllü Hizmeti için tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır. Eğitim ya da ekonomik durumunuz Avrupa Gönüllü Hizmeti için bir engel oluşturmaz.

 1. Engelli bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 2 hafta 59 gün arası kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmetinden yararlanabilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen karşılanır.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında haftada 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacak. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak. Bu tatilinizi hangi tarihlerde kullanacağınızı ev sahibi kuruluşunuz ile karşılıklı konuşarak belirlemek gerekli.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında haftada kaç saat çalışmam gerekli?

Bazı ülkelerin çalışma saatlerinde değişiklik olmakla birlikte genel olarak AGH esnasında haftada en fazla 35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı ülkelerin ekonomik durumuna göre belirlenmektedir. Örneğin, Türkiye’ye gelen gönüllülere farklı, Almanya’ya veya Finlandiya’ya giden gönüllülere farklı cep harçlığı verilmekte. Ülkelere göre belirlenmiş olan cep harçlıklarını www.ua.gov.tr sitesinde yer alan Erasmus+ program kılavuzunda bulabilirsiniz.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında nerede konaklayacağım?

AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

 1. Başvuruyu yaptıktan ne kadar süre sonra Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirim?

Gönderen kuruluşunuzu bulup, onay aldıktan sonra kuruluşun mevcut olan projesinde yer alan faaliyet tarihlerine göre Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz.

 1. Ben şu an 30 yaşındayım fakat projemin ortasında 31 yaşıma gireceğim bu problem olur mu?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde esas olan ilgili son başvuru tarihinde (4 Şubat -30 Nisan- 1 Ekim 2015 ) 31 yaşına girmemiş olmanızdır. Proje devam ederken 31 yaşına girmeniz sorun oluşturmaz. Yaş durumunuza göre AGH yapıp yapamayacağınızı www.ua.gov.tr/agh sitesinde yer alan ‘’gönüllü için doğum tarihi uygunluğu kontrolü’’ adlı dokümandan bulabilirsiniz.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat İtalyanca bilmiyorum, bu sorun olur mu?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde dil bilme ve bunu belgeleme zorunluluğu yoktur. Yalnızca bazı projelerin yürüyebilmesi için ev sahibi kuruluşlar gönüllülerden temel düzeyde o ülkenin dilini bilmesini isteyebilir.

 1. Bazı kuruluşların Avrupa Gönüllü Hizmeti için başvuru ücreti aldığını duydum. Bu doğru mu?

Avrupa Gönüllü Hizmeti başvurularında hiç bir kuruluş gönüllülerden başvuru ücreti alamaz.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti esnasında tatil için Türkiye’ye gelebilir miyim?

AGH kapsamında yalnızca gidiş – dönüş biletiniz karşılanmakta. Eğer siz tatilinizi Türkiye’de geçirmek isterseniz yol paranızı kendiniz karşılamanız gerekli.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa gidebilirim?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne yalnızca bir defa gidilebilir. Ancak istisna olarak, kısa dönem (2 hafta-59 gün) bir Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmış olan gençler ikinci defa bir AGH yapabilir. Bu durumda ikisinin toplamı 12 ay’ı aşmamalıdır.

 1. İki arkadaş Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında aynı projeye gidebilir miyiz?

Teknik olarak mümkün olmasına rağmen ev sahibi kuruluşlar genellikle aynı ülkeden iki genci projelerine kabul etmek yerine kültürler arası çeşitlilik amacıyla farklı ülkelerden gönüllüleri almayı tercih etmektedirler.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında hangi ülkeye gitmemizi tavsiye edersiniz?

Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti Programının en önemli yanı gençlerin sorumluluk ve inisiyatif almalarıdır. Avrupa Gönüllü Hizmetinde ülkeden daha çok projenin önemli olduğunu hatırlatır, çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir ülkeye gittiğinizde projenizden kaynaklanan problemlerden ötürü sorunlar yaşayabileceğinizi, proje süresi göz önüne alındığında hoşunuza gidecek ve ilgi alanınıza hitap eden bir projeyi tercih etmenizi tavsiye ederiz.

 1. EVS ne demektir?

EVS-European Voluntary Service (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ‘nin İngilizce kısaltılmış halidir.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne kabul edilirsem Ulusal Ajans bana herhangi bir eğitim verecek mi?

Gönderen ve ev sahibi kuruluşlar tarafından kabul aldıktan sonra projenize başladığınızda katılmanız zorunlu olan ve bulunduğunuz ülkedeki ulusal ajanslar tarafından düzenlenen eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler; ülkeden ayrılmadan önce haklarınızın ve sorumluluklarınızı anlatıldığı “Ayrılış Öncesi Eğitimi”, AGH’nin gerçekleştiği ülkeye gittiğinizde “Varış Sonrası Eğitimi”, projenizin ortasında “Ara Dönem Değerlendirme toplantısı” ve ayrıca ülkenize döndükten sonra da yine Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen “Nihai Değerlendirme” toplantısına davet edilirsiniz.

 1. Gönderen kuruluşun benim için herhangi bir masrafı olacak mı?

Hayır. Ulusal Ajans tarafından gönderen kuruluşunuza yol, vize masraflarınızla beraber sizin hazırlıklarınız esnasında yapmaları muhtemel harcamalar için ilgili proje bütçesinden belirlimiktar hibe tutarı verilmektedir.

 1. Üniversiteyi bitirdim fakat henüz askerliğimi yapmadım. Askerliğimin tecil edilmesi için yardımcı olur musunuz?

Projeleri kabul olan arkadaşlara resmi bir yazı vermekteyiz fakat bunun bir yaptırım gücü yoktur. Yalnızca sizin bir Avrupa Birliği projesine kabul edildiğinizi ve gereken yardımın gösterilmesini rica eden bir yazıdır.

 1. Ev Sahibi Kuruluşların kabul kriterleri nelerdir? Başvuru esnasında nelere dikkat etmek gerekli?

Ev sahibi kuruluşların gönüllü seçimindeki en önemli kriterleri projenin amaç ve hedefleri doğrultusunda aranan gönüllü profili ve buna bağlı olarak da sizin göndereceğiniz özgeçmişiniz(CV) ve motivasyon mektubunuzdur. Özellikle motivasyon mektubunuzda kişisel özelliklerinizden, gönüllülük kavramından ne anladığınız, neden o projeye gitmek istediğiniz ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını açıkca belirtmeniz gereklidir.

 1. Ev sahibi kuruluşta kiminle muhatap olacağım?

Avrupa Gönüllü Hizmetine başladığınızda, ev sahibi kuruluşta özellikle muhatap olacağınız 3 kişi olacaktır: Yasal temsilci, genellikle kuruluşların başkanlarıdır. Proje sorumlusu, AGH süresince yapmanız gereken faaliyetler konusunda sizi yönlendirecek kişi. Rehber (Mentor), genellikle kuruluş dışından sizin kuruluşa ve o topluma uyum sağlamanızı kolaylaştıracak, sorunlarınızla ilgilenecek, sizinle ve ev sahibi kuruluşunuzla aranızda bir köprü oluşturacak olan kişidir.

 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim? www.ua.gov.tr/agh sitesinden, Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili dokümanlara ulaşarak bilgi alabilir ve ilgili web sayfasında yer alan dökümanların incelenmesini müteakip hala sorularınızın cevabına yanıt bulamamış iseniz, programın ayrıntıları, her türlü soru ve düşünceleriniz için [email protected] adresine mail atarak ilgili uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Bir öneri: Başvurduğunuz projelerin sizin için gerçekten doğru projeler olduğundan emin olunuz. “Avrupa’ya gideyim de nereye ve nasıl olursa olsun” mantığı sizin için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kendinizle ilgili doğru projeden kabul alabilirseniz, bunun size sağlayacağı yararlar saymakla bitmez.

Türkiye Ulusal Ajansı

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

Yukarıdaki yazı ulusal ajansdan alıntıdır. Link verdiğimiz İçin hiçbir hukuki işlem yapılamaz. Şikayet olduğu takdirde iletişim adreslerimizden bize ulaşılıp bu yazıyı kaldırabiliriz.
Agh nasıl başvurulur, agh nedir, agh kuruluşları

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir