Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ulusal Gençlik Parlamentosu XI. Olağan Genel Kurul Toplantısı Başvurusu

Ulusal Gençlik Parlamentosu XI. Olağan Genel Kurul Toplantısı Başvurusu

admin admin -
25 0

Ulusal Gençlik Parlamentosu XI. Olağan Genel Kurul Toplantısı 15 – 18 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Ankara’da gerçekleşecektir.

UGP Üyelikleri, Yılın Kuruluşları Ödülleri ve UGP YK üyelikleri için son başvurular; 4 Mayıs 2015 Pazartesi, 18.00’de sona erecektir.

  1. Genel Kurul “Karar Alma Mekanizmalarında Gençlik Katılımı” başlığında gerçekleştirilecektir. Toplantı içeriği önümüzdeki günlerde www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2015 üzerinden duyurulacaktır.

ugpUlusal Gençlik Parlamentosu’na gençlik meclisleri, gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, gençlik kültür evleri ve öğrenci toplulukları üye olabilmektedir.

şarkı sözleri
2014 faaliyet yılı süresince üyeliklerini beyan etmiş ve gerçekleştirilen ulusal toplantılarda üyelikleri onaylanmış kurumların, yeni faaliyet yılı için yapmaları gereken sadece www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2015 adresinde bulunan “Kurumsal Üyelik Güncellemesi” butonundaki formu doldurarak, üyeliklerinin devamını beyan etmeleri gerekmektedir. UGP üyesi tüm kuruluşların üyeliklerini güncellemeleri gerekmektedir. Üyelik güncellemek için tıklayınız.

Ulusal Gençlik Parlamentosu’na yeni üye olacak kuruluşların da yine www.ulusalgenclikparlamentosu.net/genelkurul2015  adresinde bulunan “Üye Olmayan Kurumlar için Başvuru Formu”  kısmında bulunan üyelik başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. Bu kısımda kurumunuzun statüsüne uygun olan formu doldurmanız gerekmektedir. Yani gençlik meclisleri  kendileri için özel oluşturulmuştur başvuru formunu, diğer gençlik alanında faaliyet gösteren kuruluşların da kendileri için oluşturulmuş başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir.

Üye olmak için başvuru yapan kuruluşlar, UGP XI. Genel Kurulu’na katılacak delege isimlerini başvuru formundaki ilgili alanda belirtmeleri gerekmektedir. XI. Genel Kurul’un katılımcı sayısı 200 delege ile sınırlıdır.

Gençlik alanında faaliyet gösteren gençlik kurum ve kuruluşlarından toplumsal cinsiyet eşitliği göz önünde bulundurularak toplantı katılımcıları kontenjana göre belirlenecektir.

UGP Genel Kurulu’nda ve Koordinasyon Toplantılarında alınan kararların takibini, iş planı faaliyetlerini ve UGP sekreteryasını yürütmekle yükümlü Ulusal Gençlik Parlamentosu Yürütme Kurulu’na başvurmak isteyen adaylar başvuru formuna buradan ulaşabilirler. Yürütme Kurulu kriterleri başvuru formunun içerisinde bulunmaktadır. Teknik elemeyi geçen başvurular, UGP Danışma Kurulu ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’nce oluşturulacak değerlendirme ekibinin görüşmeleri sonrası Genel Kurul’a sunularak, buradaki oylama ile 2015 – 2016 faaliyet dönemi yürütme kurulu temsilcileri belirlenecektir. Yürütme kurulu üyeleri önceki yılların aksine bölgesel olarak değil, en fazla 8 (sekiz kişiden) oluşacak bir ekiple genel kurulca belirlenecektir.

UGP Genel Kurul’unda geleneksel olarak gerçekleştirilen “Yılın Gençlik Meclisi”, “Yılın STK’sı” ve “Yılın Öğrenci Topluluğu” başlığında üç kategoride verilecektir. Bu ödüllere başvurmak isteyen kuruluşların;

o   Yılın Gençlik Meclisi Başvuru Formu için tıklayınız.

o   Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Başvuru Formu için tıklayınız.

o   Yılın Öğrenci Topluluğu Başvuru Formu için tıklayınız.

Ulusal Gençlik Parlamentosu Yılın Ödüllerine; en az 1 dönem Ulusal Gençlik Parlamentosu üyesi olmuş kuruluşlar başvurabilir. Ödüller yine 1 dönem arasında yapılan çalışmalar dikkate alınarak sunulmasının ardından Ulusal Gençlik Parlamentosu üye kuruluşların delegelerinin oylaması sonucunda belirlenir.

Yılın Gençlik Meclisi  ödülü yapılan proje ve faaliyetlerden ziyade gençlik meclislerinin hedefi olan yerel yönetimlerin kararlarını etkileme ve politika yapım süreçlerine katılıma ilişkin yapılan çalışmalar baz alınarak belirlenecektir. Bu kategoriye sadece Kent Konseyi Gençlik Meclisleri aday olabilir.

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu ve Yılın Üniversite Topluluğu ödülleri bulundukları yerlerde yaptıkları proje ve faaliyetler baz alınarak değerlendirilir. Adayların başvuruları değerlendirilirken faaliyet ve projelerin dışında hak temelli  savunuculuk yapabilmeleri ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderici çalışmaları düşünülerek belirlenir.

Yılın Kuruluşu Ödüllerine Başvuru Yapacak Kuruluşlarda Aranması Gereken Kriterler;

o   Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun mail grubu ve diğer sosyal medya araçlarını kullanarak çalışmaları paylaşmalıdır.

o   Yönetim/Yürütme Kurullarında kadın erkek eşitliği esas alınmalıdır.

o   Yapılan çalışmalarda kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik esas alınmalıdır.

o   Ulusal ve uluslar arası süreçlerde en az bir çalışmaya dahil olmalıdır.

o   Dezavantajlı gruplar için çalışmalar gerçekleştirmelidir.

o   Yaptıkları çalışmalarda şeffaflık esas alınmalıdır.

o   Sürdürülebilirlik açısından yürütme kurulları seçim dönemlerinin dışında çok fazla değişime uğramamalıdır. 

Ulusal Gençlik Parlamentosu Genel Kurulu programı ilerleyen günlerde www.ulusalgenclikparlemntosu.net/genelkurul2015  adresinde yayınlanacaktır. 

Başvurularla ilgili bilgi almak için; [email protected]  iletişime geçebilirsiniz.

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

ugp nedir, ugp ne iş yapar, ugp ye kayıt

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir