Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Maydanoz Nasıl Yetiştirilir Dataylı Bilgiler

Maydanoz Nasıl Yetiştirilir Dataylı Bilgiler

admin admin -
13 0

Güzel kokulu yaprakları yemekle­re, salataya çeşni vermek için kulla­nılan bu hoş yeşillik sağlık bakımın­dan da faydalıdır. Hatta bu kelime­nin ‘’midenuvaz’’ (mideyi okşar) dan geldiği söylenir. Eskiden evler­de maydanoz lapaları yapılarak, sı­cak sıcak, iltihapların üzerine ko­nurdu. Maydanozun terletici, idrar söktürücü özellikleri vardır.

Maydanoz iki çeşittir. Biri yaprak maydanoz ötekisi kök maydanoz- dur. Bizde iki çeşidi de yetiştirilir.

maydanoz (3)

Maydanoz tarlasına önceden çürü­müş çiftlik gübresi konulur Kök maydanozuna taze çiflik gübresi kullanılmamalıdır. Kimyasal gübre­ler de verilebilir

Maydanozun yetiştirilmesi olduk­ça kolaydır. Bahçelerde tohumu kü­çük ocaklar içine ya serpme, ya da sıra üzerine ekilir. Sıra sıra ekilecek­se sıralar arasında 5 cm. de bir aralık bırakılmalıdır. Ekildikten 4 hafta sonra çimlenir. Sık sık su verilmeli­dir. Çok güneş gören bölgelerde, göl­gelik yerlerde ekilmesi uygun olur.

maydanoz (2)

Maydanoz ekildikten 2 ay sonra tamam iyle yetişmiştir, toplanmaya başlanır. Kökünden çıkarılmaz; su­landıkça yeniden yaprak verir. To­hum için ocaklarda bir miktar bıra­kılır, bunlar ertesi yıl tohuma gelir­ler. Tohumlar dökülmeden hemen toplanıp torbalarda saklanır.

maydanoz (1)

Maydanoza dadanan hastalıklar kerevizdekinin aynıdır. Bu arada mildiyu hastalığı maydanozun yapraklarında, saplarında sarı lekeler yapar. Bu hastalığa karşı %1 gözta­şı eriyiği kulanılmalıdır. Bu ilâç ze­hirli olduğundan ilâçlanmış mayda­nozları yememelidir. Göztaşı ile ya­pılan ilâç hastalığın öteki köklere geçmesini önler; ancak böylece, sağ­lam kalmış maydanozlar toplanma­lıdır.

maydanoz nedir, maydanoz nasıl bir bitkidir, maydanoz hakkında kısa bilgi, maydanoz hakkında detaylı bilgi, maydanoz hakkında, maydanoz nasıl yetişir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız?

şifresiz instagram
beğeni

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir