Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mayonez Sağlıklı mı? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Mayonez Sağlıklı mı? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

admin admin -
5 0

Yumurta sarısı, zeytinyağı, limon­la yapılan bir çeşit soğuk salçadır, çoğunlukla balık yemeklerinin üze­rine konur. 

takipçi satın al
mayonez (1)

Mayonez, malzemesi basit olmak­la birlikte, yapılışında hayli ustalık, emek ister. Sıcakta kolay bozulabi­len bir yiyecek olduğu için de, buz­dolabında, ya da çok soğuk bir yerde saklanmalıdır. Hatta mayonez, yapı­lırken bile bozulup kesilir. Bu du­rumda, boş bir kâsenin içine bir tat­lı kaşığı su konur, bozulan mayonez­den bir çorba kaşığı alıp bu suyun içine konur, gene mayonez yapar gi­bi çırpılır. Kesilen bütün mayonez böylece kaşık kaşık alınıp çırpılır, toplanması sağlanır.

mayonez (1)

Mayonezin çeşitli yapılışı vardır. En kolay usul şudur:

Mayonez nasıl yapılır? Malzemesi nelerdir?

Malzeme: 2 yumurta; yarım li­mon, 1 bardak zeytinyağı, biraz tuz.

Yapılışı: Derince bir porselen kâsenin içine 2 tane taze yumurtanın sarısını koyun. Limon suyu ile tuzu da buna katın. Yumurta teliyle bir- iki kere çırparak bunları birbirine iyice karıştırın. Sonra bunu kaynar su bulunan bir başka kabın içine oturtun.

mayonez (2)

Yumurtalar belli belirsiz bir koyuluğa gelinceye kadar telle çır­pın. Kâseyi sıcak suyun üstünden alın. Hiç vakit kaybetmeden azar azar zeytinyağını, dökerek, boyuna aynı yöne doğru karıştırın. Yağla yumurtalar iyice karıştıktan sonra mayoneziniz olmuştur. Buzdolabına koyup saklar, ya da derhal yemek­lerin üzerine dökersiniz.

Mayonez nasıl yapılır?, mayonezin tarifi, mayonezin içine neler katılır?, mayonezin içinde ne var, mayonezin yapılışı, mayonez sağlıklımı? sağlıklı mı? mayonez nedir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir