Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mayıs ayının özellikleri

Mayıs ayının özellikleri

admin admin -
6 0

Yılın beşinci ayıdır, 31 gün sürer. İlkbahar 21 martta başladığına gö­re, martm son 10 günü sayılmazsa baharın ilk ayı nisan olarak alınabi­lir. Bu durumda mayıs ilkbaharın ikinci ayı olur. Bu ay içinde gün­ler yarım saat daha uzar: Güneş Ma­yıs başında saat 5’te doğarken ayın sonunda güneşin doğuşu 4.30’dadır.

Bahçelerimizde Mayıs

Çiçek Bahçesi: Mayıs yaz çiçek­lerinin dikim ayıdır. Bahar çiçekle­rinden ömrünü tüketmiş olanların tohumları alınıp toprak bellenir, gübrelenir, kınaçiçeği, horozibiği, şebboy, ateşçiçeği, kadifeçiçegi, mi­ne, fesleğen, nergis, acemlâlesi, her­cai menekşe gibi yaz çiçekleri dikilir. Çimler kesilip sık sık sulanmalıdır.
takipci satışı
www.yeniresim.com_-_iek_-_Bahe_Resimleri_-_Renk_Cmb

Sebze Bahçesi — Bu ay bütün seb­zeler bol su ister. Otlar bahar yağmurlarıyla çok geliştiğinden, sebze­leri boğmamaları için, sık sık ayık­lanmalıdır. Hıyar, domates, biber, sakız kabağı, patlıcan fideleri mayıs ortasından sonra dikilmeye başla­nır. Pancar, havuç, bezelye, kavun, karpuz, turp, semizotu, ıspanak, ye­şil salata tohumları da bu ay ekilir.

rize_45849

Meyve Bahçesi

Yeni dikilmiş fi­danların dipleri çapalanıp su vermeli, toprağın kurak kalmamasına dik­kat etmelidir. İncir, fındık, ceviz, dut, kestane ağaçlarına yaprak aşısı bu ayda yapılır. Meyva ağaçlarının fi­lizleri, çiçekleri seyretmelidir.

mayıs ayı, mayıs ayındaki sebzeler, mayıs ayındaki meyveler, mayıs ayında yetişen sebzeler, mayıs ayında yetişen meyveler, mayıs ayının özellikleri

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir