Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ayvadan neler yapılır? Ayva reçeli ve hoşafı nasıl yapılır?

Ayvadan neler yapılır? Ayva reçeli ve hoşafı nasıl yapılır?

admin admin -
38 0

Ayvadan Neler Yapılır bir çok şey yapabileceğinizi unutmayın. Ayva kompostosu, ayva reçeli, şekerlemesi bunlar yalnızca bir kaçı olmakla birlikte ayvayla neler yapacağınız hakkında daha bir çok pratik bilgiye sahip olabilirsiniz.

AYVA KOMPOSTOSUMalze­me: 1 kilo ayva, 4 bardak su, 350 gr. toz şeker.

Yapılışı: Tencereye suyu koyun. Ayvaların kabuklarını soyup, çekirdekli kısım­larını ayıkladıktan sonra dilim dilim kesin, kararmaması için dilimleri ke­ser kesmez derhal suya atın. Bu iş bitince, tencereyi ateşe oturtun.

Kompostonun kırmızımtırak, güzel bir renk alması için, içine 10-12 tane de ayva çekirdeği koyun.Tencerenin kapağını kapayıp ayvalar biraz yu­muşayıncaya kadar kaynatın. Sonra şekeri ilâve edin. 15-20 dakika daha şekerle kaynatıp ateşten indirin.

AYVA REÇELİMalzeme: 1,5 ki­lo ayva, 6,5 bardak su, 7 bardak toz şeker, 2 çorba kaşığı limon suyu.

ayva reçeli hayatpedi

Yapılışı: Büyükçe bir tencereye suyu koyun. Su kaynamaya başlayınca kabukları soyulup, çekirdekleri ayıklanmış, is­tenilen şekil ve büyüklükte doğran­mış ayvaları bunun içine atın. Ay­valar biraz yumuşayıncaya kadar kaynatın. İçine şekeri ilâve edin, ka­rıştırarak erimesini sağlayın. Sonra şurup koyulaşıp kıvama gelinceye kadar reçeli orta harlı ateşte arada bir karıştırarak kaynatın. (Reçelin suyundan temiz bir tabağa biraz damlatınca, su dağılmayıp toplu ka­lırsa, şurup kıvama gelmiş demek­tir.) Limon suyunu ilâve edin. Bir ta­şım daha kaynatıp tencereyi ateşten indirin. Üstünün köpüklerini kevgir kepçe ile aldıktan sonra, reçeli kuru sıcak kavanozlara boşaltın. Üstüne selofan kâğıdı Örtün. Reçeller soğu­duktan sonra kavanozların kapakla­rını kapatıp kaldırın.

www.hayatpedi.com ayva reçeli

Reçeli rende olarak yapmak is­terseniz, ayvaların kabuklarını so­yup iri rendeden geçirin. Reçeli yukarıda tarif edildiği şekilde aynen kaynatın. Yalnız, ayvaları rendele­dikten sonra tartın, 1,5 kilo ise, 6,5 bardak yerine 5 bardak su koyun.

AYVA ŞEKERLEMESİMalze­me: 1 kilo ayva, 6 bardak toz şeker, 8-9 bardak su.

Yapılışı: Kabukları soyulup çekirdekleri çı­karılmış, yarım parmak kalınlığın­da doğranmış ayvaları tencereye ko­yun. Suyu ilâve edin. Orta harlı ateş­te yarım saat, ayvalar yumuşayın­caya kadar pişirin. Sonra suyu bir başka kaba süzün. Ayvaları kalın delikli süzgeçten geçirin, yeniden ten­cereye koyun. Püre haline gelen bu ayvalara şekeri ilâve edin. İyice ağdalaşıncaya kadar orta harlı ateşte pişirin. (İki parmağınızın arasına şekerlemeden bir miktar alın. Parmak­larınızı açınca, ayvalar yapışıp hafif uzarsa, ağda kıvamına gelmiş de­mektir). Bunu, içine kâğıt yayılmış bir tepsiye iki parmak kalınlığında yayarak dökün. İyice donuncaya ka­dar bırakın. Donduktan sonra muh­telif şekillerde kesin. Kâğıdı üstün­den sıyırarak çıkarın. Toz şekere bu­layın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir