Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mart ayının özellikleri ve yetişen bitkileri

Mart ayının özellikleri ve yetişen bitkileri

admin admin -
11 0

Yılın üçüncü ayı olduğu gibi kışın da son ayı sayılabilir; yalnız, «mart kapıdan baktırır, kazma, kürek yak­tırır» sözü kışın bu ay içinde umul­duğundan daha şiddetli olabileceği­ni belirtmek için söylenmiştir. Mart içinde güneş yüzümüze gülecek olsa bile aldanmamalı, oldukça ılık gün­lere kapılıp kış tedbirlerinden vaz­geçmemelidir.

22 mart gündönümüdür: 21 aralık­tan beri kısalmaya başlıyan geceler 22 martta 12 saate iner, böylece ge­ce ile gündüz eşit olur. 22 marttan sonra günler gittikçe uzar, 20 hazi­randa gündüz en uzun süresini bu­lur, ondan sonra günler gene kısal­maya başlar, 21 eylülde gene gece ile gündüz uzunluğu bir olur. Güneş mart başında 6.30 sularında doğar­ken sonlarında 5.45’te doğmaya baş­lar, böylece günler bir ay içinde 50 dakika uzamış olur.

mart (3)

Bahçelerimizde Mart

Çiçek Bahçesi — Bahar hazırlık­larına başlanmalıdır. Karlar kalk­tıktan sonra ilk güneşli günlerde toprak yavaş yavaş suyunu çeker, bellenip çapalanacak kıvama gelir. Bundan faydalanarak, tarhlar yeni­den düzenlenir; bu arada, otlar te­mizlenir, kurumuş fidanlar ayıkla­nır. Şiddetli yağmurlarda akıp git­miş toprakların yerine yenileri ko­nularak, gübrelenerek yeni dikimleı için hazırlanır. Güller, leylâklar, bu gibi daha başka ağaççıklar da, mart sonunda, soğuklar iyice kırılmaya başlayınca budanır, kalem aşısı ya­pılır.

Meyve Bahçesi — Erik, kayısı, şef­tali ağaçlan budanır, kalem aşısı, daldırma yapılır. Bütün ağaçların dipleri bellenip gübre konulur. Yas­tıklarda kökleştirilmiş çelikler de bu ay içinde yerlerine aktarılır. Mey­ve ağaçlarında böceklere karşı giri­şilecek savaşmaya da bu ay başlanır.

Colorful vegetables and fruits

Sebze Bahçesi — Maydanoz, de­reotu, yeşil salata, soğan, sarımsak, havuç, bezelye, fasulye, mercimek, nohut, patlıcan, kereviz, domates, biber tohumları dikilir, şubatta di­kilen baklaların kökleri toprakla doldurulur, enginarların ufaklıkları ayıklanır. Geceleri, rüzgârlı havalar­da gündüzleri de fidelerin üstünü hasırla örtmeli, havalar kurak gider­se bunları akşamdan sulamalıdır.

mart (1)

Limonluk — Birçok çiçek tohum­ları mart sonuna doğru açıkta ekile­bilirse de erken çiçek açmasını iste­diğiniz bitkileri limonlukta yetiştire­bilirsiniz. Güneş çok sıcak verirse limonluğun camları beyaz perdeler­le kapatılmalı, ya da beyaza boyanmalıdır.

mart ayında yetişen bitkiler, mart ayında yetişen sebzeler, mart ayında yetişen meyveler, mart ayının özellikleri, mart ayının mevsimi

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir