Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Marmelat nasıl yapılır çeşitleri nelerdir?

Marmelat nasıl yapılır çeşitleri nelerdir?

admin admin -
6 0

Meyvelerin ancak ezilecek kadar kaynatılmasıyla yapılan hafif bir re­çeldir. Bildiğimiz reçelde meyveler oldukça diri kalır, suyu da çok ko­yu olur; marmelatta ise hemen he­men hiç su kalmaz, tatlısı hafiftir, meyveler de ezilmiştir.

marmelat (2)

Hemen hemen reçel yapılan meyvelerin hepsinden marmelât da yapı­labilir; ayrıca, elma, erik gibi, reçe­le pek gelmeyen meyvelerden güzel marmelât olur.

Marmelât, reçelden daha hafif ol­duğu için, şekerli şeyler yiyebilecek durumda olan hastalara verilebilir. Ayrıca iştahsız çocuklar, koyu re­çelleri yiyemezlerse de hafif, may­hoş kokulu, lezzetli marmelâtları seve seve yerler. Marmelât m ekmek üzerine sürülebilmesi de onun da­ha kolayca yenilmesini sağlar. Marmelat sürülmüş bir dilim ekmek ço­cuklar için besleyici bir kahvaltı olur.

Aşağıda en güzel marmelâtlardan birkaçının reçetesini veriyoruz:

ELMA MARMELADININ MALZEMESİ

 1 buçuk kilo elma; yarım kilo şeker;

1 bardak su; yarım limon suyu.

ELMA MARMELATI NASIL YAPILIR?

Elmaları soyun. Dörde böldükten sonra çekirdek kısımlarını keserek ayıklayın. Bir tencereye koyun. Üstü ne suyu, limon suyunu dökün. Orta harlı ateşte elmalar püre haline ge­linceye kadar pişirin. Sonra bunla­ra şekeri de katın. 15 dakika daha karıştırarak pişirin. Ateşten indirin, kavanozlara koyup kaldırın.

marmelat (1)

Uzun süre saklanması gereken marmelâtlarda şeker miktarı çok iyi tesbit edilmelidir. Elmalar püre haline geldikten sonra tartılıp ağır­lığı nispetinde şeker konacak olur­sa marmelât uzun zaman saklanabi­lir.

PORTAKAL MARMELADI MALZEMESİ

1 kilo portakal içi; 1,5 kilo şe­ker; 1 fincan su; rendelenmiş bir li­mon kabuğu.

marmelat (5)

PORTAKAL MARMELATI NASIL YAPILIR?

Portakalları yıkayıp üstlerini ku­ruladıktan sonra tepelerini kapak biçiminde kesin. İçlerini boşaltın. Bu içi tartın. Sonra tencereye koyun, şe­keri, rendelenmiş 1 limonun kabu­ğunu, suyu boşaltın. Hepsini orta harlı ateşte, koyu bir marmelât kı­vamına gelinceye kadar kaynatın. Sıcak sıcak kavanozlara boşaltıp ağızlarını örtün.

ERİK MARMELADI MALZEMESİ

1 kilo erik; yarım kilo şeker; 1 kah­ve fincanı su.

marmelat (4)

ERİK MARMELATI NASIL YAPILIR?

Olmuş eriklerin çekirdeklerini çı karın, bir tencereye koyun. Şekeri suyu da boşaltın. Erikler iyice yu­muşayıp bıraktıkları kendi sularını çekinceye kadar kaynatın. Aynı bir kabın içinde ezip püre haline getirin, kavanozlara koyarak kaldırın.

ÇİLEK MARMELADI MALZEMESİ

1 kilo çilek; yarım kilo şeker.

marmelat (3)

ÇİLEK MARMELATI NASIL YAPILIR?

Çileklerin saplarım ayıklayıp bol su altında iyice yıkayın. Suyunun süzülmesi için bir kevgire koyup bir süre bırakın. Sonra bunları süzgeç­ten geçirerek tencereye alın. Şekeri koyun. Orta harlı ateşte şekerli çile­ği suyu koyulaşıncaya kadar karıştı­rarak kaynatın.

marmelat, marmelat nasıl yapılır, reçel nasıl yapılır, çilek reçeli nasıl yapılır, portakal reçeli nasıl yapılır, erik reçeli nasıl yapılır, elma reçeli nasıl yapılır, marmelat türleri, reçel türleri

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir