Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ayva nasıl yetiştirilir? Sağlık bakımından ayva?

Ayva nasıl yetiştirilir? Sağlık bakımından ayva?

admin admin -
8 0

AYVA

www.hayatpedi.com ayva1

Tek başına pek yenilmezse de re­çeli, kompostosu yapılan bir meyvedir. Biri limon ayvası,biri de ekmek ayvasıolmak üzere başlıca iki çeşidi vardır. Limon ayvası daha mayhoş, sulu, gevrek olur; ekmek ayvası daha sert, daha susuzdur. Bizde en çok Akdeniz Bölgesinde, Ayvalık, An­kara, İzmir, Amasya, Burdur dolay­larında iyi cins ayva yetişir. Bu ara­da Gördes ayvası, şeker ayvası, mis­ket ayvası, ayıboğan, altın ayva, tavşanbaşı gibi çeşitleri de vardır.

Ayva ağacı soğuğa, dona dayanıklı ise de yüksek, rüzgârlı, kuzeye ba­kan yerlerden pek hoşlanmaz; sıcak, rüzgârsız dağ eteklerinde, kuytu yer­lerde daha iyi yetişir. Kuvvetli, zen­gin, killi, kumlu toprak ister; kireçli, sulak yerlerde serpilemez, yaprakları sararır, meyveleri cılız kalır.

Ayva Nasıl Yetiştirilir

www.hayatpedi.com ayva

Ayva akdikendenilen ağaççığa aşı yaparak üretilebilir. (Akdiken hünnapgillerden bir ağaççıktır, gövem eriği, geyik dikenide denir, hekim­likte, boyacılıkta kullanılır). Yalnız, ayvanın üretilmesinde daha çok çe­lik ve daldırma yoluna gidilir. Böylece üretilen yeni ağaç birkaç yılda bir budanır, yaprakları seyreltilir.

Ayva ağaçları küllemeve monilya hastalıklarına uğrarlar. Bu hastalık­ları önlemek, ağacı kurtarmak için bordo bulamacıkulanılır. Bu arada, hasta dallar, yapraklar kesilip yakılmalıdır.

Ayva, sık dallı, dikenli bir ağaçtır. İyi budanmazsa, ağacın dalları birbi­rine girer, iç dallarda meyve olmaz. Bunun için, ağaç dikkatle budanmalı, iç dallar seyreltilerek ağacın güneş alması sağlanmalıdır.

Sağlık Bakımından Ayva

Ayva bol vitaminli bir meyvedir. Ayrıca, içinde pektin, tanengibi, he­kimlikte kullanılan bazı maddeler de vardır. Bundan dolayı eskiden beri ayvadan birçok ev ilâcı yapılır.

Bu arada ayva şurubu sürgün(is­hal) ilâcı olarak kullanılır. Günde 30-100 gr. ayva şurubu sürgünü önle­meye yeter.

Ayva çekirdeklerini suda kaynata­rak elde edilen yapışkan madde du­daklardaki, memelerdeki çatlaklara, bazı egzamalara karşı kulanılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir