Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Malta humması hastalığı belirtileri ve tedavisi

Malta humması hastalığı belirtileri ve tedavisi

admin admin -
6 0

Akdeniz ülkelerinde, özellikle Mal­ta adasında görüldüğü için bu adı al­mış bulaşıcı bir hastalıktır. Mikro­bu, keçilerde, ineklerde, domuzlar­da bulunur. İnsan bu hastalığı pas­törize edilmemiş süt içmekle, ya da Malta humması mikrobu ile bulaş­mış maddelerle alır. Kirlenmiş süt­le yapılmış yağdan, peynirden has­talığın geçmesi mikrobun çok daya­nıklı olduğunu gösterir.

Malta humması hastalığının belirtileri nelerdir?

Hasta bütün vücu­dunda bir kırgınlık duyar. Kas ağ­rıları, boyun ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı da başlıca belirtilerdir. Ateş tifodaki gibi 10 gün içinde yavaş ya­vaş yükselir.

Ateşli devre 6 günden 3 haftaya kadar sürer. 40-41 derece­yi bulunca terleme, halsizlik, uyku­suzluk, huzursuzluk başlar. Dalak büyür, burun kanaması olabilir.

Bir – iki gün içinde ateş yavaş-yavaş düşe­rek normale döner. Bu ateşsiz dev­reden sonra, ateş yeniden yüksele­rek genel şikâyetler yeniden belirir.

Bu şekilde yalnız 2 dalga olabilece­ği gibi aynı hal bazen bir yıl bile sü­rer. Hastalığın 6 gün kadar süren, kısa, ayakta geçirilen belirtisiz tür­leri de vardır.

Malta humması hastalığından nasıl korunulur?

Sütlerin muhakkak kaynatılarak, ya da pastörize edile­rek içilmesi gerekir. Hastalığın pey­nir, yağ, kaymak gibi, sütten yapıl­mış yiyeceklerden geçebileceği unu­tulmamalıdır.

Hasta hayvanlar ya sağlamlardan ayrılıp tedavi edilme­li, ya da yok edilmelidir. Hayvanlar­la teması olanlar aşılanmalıdır.

Malta humması hastalığı Tedavisi nasıl oluyor?

Genel durumu iyi olsa bile hasta bütün ateş süresince yatı­rılmalıdır. Baş ağrıları, eklem ağrıla­rı, ateş, kabızlık, uykusuzluk, kan­sızlık için gereken ilâçlar doktor ta­rafından verilir. Teramisin, oreomisin, streptomisin Malta humması te­davisinde başarıyla kullanılmakta­dır.

humma hastalığı, malta humması, malta humma hastalığı, akdeniz hastalıkları

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir