Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Lösemi hastalığı belirtisi ve tadavisi

Lösemi hastalığı belirtisi ve tadavisi

admin admin -
11 0

Kemik iliği, dalak, lenf düğümü gi­bi kan yapıcı organlarda lökosit denilen beyaz kan hücreleri vardır. Gerek bu hücrelerin, gerekse onla­rın genç şekillerinin anormal bir bi­çimde meydana gelmesi, çoğalması, yayılması lösemi denilen hastalığı doğurur. Löseminin gidişi sırasında, kanda çok defa büyük sayılarda ol­gunlaşmamış lökositler görülür. Lösemide adı geçen kan hücreleri anormal şekiller gösterdiğinden, hastalık kötü bir ur tabiatında oldu­ğundan halk arasında kan kanseri diye de anılır. Löseminin eveğen (hâd), süreğen (müzmin) ve daha birçok değişik şekilleri vardır.

Bu hastalığın sebebi henüz bilin­memektedir. Halen habis bir ur ta­biatında olduğu fikri yaygın olmak­la birlikte özel bir mikropla meyda­na geldiğini iddia edenler de vardır.

Lösemi insandan insana bulaşma­dığı gibi, lösemili bir anneden rah­mindeki çocuğa da geçmez.

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

  Başlangıç oldukça sessizdir. İlk şikâyetler, halsizlik, solukluk, çarpıntı, nefes darlığıdır. Karnın sol yanında dalağın büyü­mesinden dolayı çekilme, şişlik his­si vardır. Çoğunlukla 38-39 derece­ye varan ateşler olur. Daha sonra aşırı terleme, sıcağa dayanamamak, zayıflama, çarpıntı gibi belirtiler or­taya çıkar. Burun, böbrek, barsak kanamaları, deri altında, orta ku­lakta kanamalar görülür. Dalak ileri derecede büyür.

Löseminin Tedavisi Var mı?

 Löseminin tedavisi için bütün dünyada çeşitli ilâçlar kulla­nılmakta, bu kötü hastalık üzerinde devamlı araştırmalar yapılmakta­dır. Bugün için en iyi sonucu veren­ler üretan denilen ilâç ve radyotera­pi (röntgen tedavisi)dir.

Ülkemizde Lösev, lösemi hastaları için büyük bir kuruluştur. Lösemi hastaları için bir çok faaliyette bulunmuş, yardımlar toplamıştır. Hatta sloganı bile vardır. ”LÖSEV hayat kurtarır”

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız Bizlerle Paylaşınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir