Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Likör nasıl bir içecek türüdür? Ve nasıl yapılıyor?

Likör nasıl bir içecek türüdür? Ve nasıl yapılıyor?

admin admin -
23 0

Oldukça sert, iştah açıcı bir içkidir. İçinde alkolden başka meyve suyu bulunur; ayrıca, renk, koku verici maddeler de katılır. Böylece tat, koku, renk bakımından çekici bir hale gelen likör, özellikle salonlarda, toplantılarda, çok hoşa giden aranan bir içkidir.

Bununla birlikte, alkolü bakımından, hiç de hafif bir içki sayılamaz, çünkü mesela bi­ranın alkol derecesi (alkol yüzdesi) 3-5, şarabın 10-15 olmasına karşılık likörün alkol derecesi 25 – 30’dur. Onun için, likör ancak hafif bir ke­yif vermek üzere, ufacık kadehlerle, çok çok iki kadeh içilir. Misa­firlere, ‘’hoş geldiniz’’ demek için ik­ram edilen ufak bir kadeh likör ortada derhal neşeli, samimi bir hava yaratmaya yeter.

Bazı likörlerin yapılması çok ko­laydır; bunları evde kendiniz de ya­pabilirsiniz. İşte size bir iki likör re­çetesi;

VANİLYA LİKÖRÜ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

 Malzeme: 1 litre su; 600 gr. şeker; 1 paket vanil­ya; 1/4 litre 95 derecelik alkol.

Suyu, şekeri, vanilyayı, orta harlı ateşte, koyu bir şurup kıvamına ge­linceye kadar kaynatın, ateşten indi­rin. Soğuduktan sonra içine alkolü de katın. Şişenin ağzını sıkıca kapa­tın. 4045 gün hiç açmadan bırakın.

MANDALİNA LİKÖRÜ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

mandalina

 Malze­me: 12 tane iri mandalina; 1/2 litre 95 derecelik alkol; 500 gr. şeker; 1/4 litre su.

Çekirdeksiz mandalinaları, kabuk­larım yıkadıktan sonra, soyun, içini dilim dilim kesin. Bunları bir kâse dolusu alkol içinde 5-6 gün yatırın. Sonra bir kaba yarım kilo şekeri ko­yun. Üstüne 1/4 litre suyu boşaltın. Koyuca bir şurup oluncaya kadar kaynatın., Ateşten indirin. Soğuduk­tan sonra mandalinaların üstüne döktüğünüz alkolü süzerek alın, bu­nu şuruba katın. Karıştırın. Şişele­re doldurup, ağzım sıkıca kapadık­tan sonra kullanılmak üzere kaldı­rın.

KAHVE LİKÖRÜ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

 Malzeme: 1/2 kilo şeker; 1/4 litre su; 50 gr. kah­ve, 3/8 litre su; 1/4 litre 95 derecelik alkol.; 1 paket vanilya.

Şekeri, suyu, vanilyayı bir kabda karıştırarak koyu bir şurup haline gelinceye kadar kaynatın. Ateşten, indirip soğumaya bırakın. Ayrı bir kabda kahveyi 3/8 litre su ile kay­natın, ateşten indirin. Üstünü örtüp soğuyuncaya kadar bırakın. Sonra soğuyan kahveyi temiz bir tülbent­ten süzün, şurubun içine katın. Al­kolü de koyun. Hepsini bir kere iyi­ce karıştırdıktan sonra şişeye dol­durun. Ağzını sıkıca kapatın, Kul­lanmadan önce bir süre bekletin.

VİŞNE LİKÖRÜ NASIL YAPILIR? MALZEMESİ NELERDİR?

 Malzeme: 1 kilo vişne; 1 kilo şeker; 1/4 litre 95 derecelik alkol (Biraz votka da konulabilir).

Vişnelerin saplarını ayıkladıktan sonra yıkayın. Büyükçe bir vano- îun içine, bir kat vişne, bir kat şe­ker koyarak vişneyle şekeri istif edin. Kavanozun ağzını kapatın. Gü­neş gören bir yerde 40 gün dinlen­dirin. İçine sulandırılmış alkolü, is­tenirse biraz da votka kattıktan son­ra kullanılmak üzere kaldırın.

likör nedir, likör nasıl yapılır, likör yapmak, kahve likörü nasıl yapılır, vişne likörü nasıl yapılır, mandalina likörü nasıl yapılır, likör yapmada aşama

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir