Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Lenfler sagliginizin temel parcalari

Lenfler sagliginizin temel parcalari

admin admin -
6 0

Vücutta, hücrelerle organlar ara­sında lenf denilen sıvı bulunur. Lenf de, kan gibi, kendine has damarlarıyla, düğümleriyle, ayrı bir dolaşım sistemi içindedir. Bu sıvıda, su, tuz­lar, albümin, şeker gibi birtakım be­sinler de vardır.

Lenf, kılcal damar ağlarından başlayarak, lenf düğümleri adı verilen özel organlardan geçer, toplar damarlara (kara kan damar­larına) dökülür. Lenf kıldamarları vücudun her yanma yayılmıştır. Lenf damarlarının gittiği yol da, kan damarları gibidir. Ancak, lenf da­marları daha büküntülü, kıvrıntılıdır, birbirleriyle çok girift olmuş bir haldedir.

lenf1

Lenf düğümleri, aynı zamanda, ak­yuvarları (beyaz kan hücrelerini) yaparlar. Bu bakımdan, mikroplu hastalıklarda vücudun savunmasın­da oynadıkları rol önemlidir. Yalnız, bunların ur hücrelerine karşı dur­durucu, yok edici etkileri görülme­miştir; üstelik, ur hücreleri buralar­da kolaylıkla yerleşerek metastas denilen ur (tümör) yavrularının doğmasına yol açabilirler.

lenf

Lenfanjit Nedir?

Lenf damarlarının, düğümlerinin iltihabıdır. Çoğunluk­la, derideki yaralardan içeri giren mikroplardan ileri gelir. Bu mikrop­lar girdiği bölgelerde lenfanjite yol açtıkları gibi, vücutta ilerleyerek başka bölgelerde de aynı hastalığı doğururlar.

kalp-nasil-calisir

İltihap lenfa damarları yönünde şişkinlikle, kırmızılıkla başlar. Ağrı vardır, ateş yükselir. Hastalık çabuk önlenmezse yılancığı andıran yaygın bir hal alır, içi irin dolu yaralar or­taya çıkar.

Lenfanjit tedavisinde sülfamit, an­tibiyotik cinsinden ilâçlar kullanılır. Alkol pansumanı da iyi gelir. Ayrı­ca, lenf akımını sağlamak için, has­ta organ yüksekte tutulmalıdır.

indir

Bazı kimselerde lenfa sistemi faz­la gelişmiştir. Bunlara lenfatik bün­yeli denir. Lenfatik kimselerde deri aşırı bir beyazlıktadır, kaslar yu­muşaktır; ayaklarda şişme, boyun bezlerinde büyüme gibi durumlara bu gibi kimselerde daha sık rastlanır.

 lenf nedir, lenfenajit nedir, lenf yırtılması, lenf kopması, lenf nasıl gelişir, lenf nasıl iyileşir

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir