Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Lavman nedir? Nasıl yapılır?

Lavman nedir? Nasıl yapılır?

admin admin -
6 0

Kalın bağırsakların, anus yolundan bir miktar sıvı verildikten sonra bo­şaltılmasına lâvman (tenkıye) de­nir. İçinde birtakım ilaç, besleyici maddelerin bulunduğu sıvıların bu yolla verilmesi de hekimlikte ‘’lav­man’’ diye anılır.

Kabızlık hallerinde, doğumdan, ameliyatlardan’ önce boşaltıcı lâvmanlar yapılır. Bu iş için kullanılan aletin bir hazinesi, lastikten borusu, bir de anusa sokmak için musluklu ucu vardır. İrrigatör (tenkıye aleti) denilen bu cihazın haznesine 500- 1.500 cm3 kadar ılık su konur, içine biraz sabun, parafin, ya da zey­tinyağı katılır. Bazı kimselerde su tahriş yaptığından, litreye 10 gram kadar tuz konabilir. Tenkıyenin ucu anusa sokulduktan sonra, hazne ya­taktan 1 metre kadar yükseğe kaldı­rılarak suyun bağırsakların içine ak­ması sağlanır. Lâvman suyunun hız­la verilmemesi gerekir. Büyük aptes etme hissi uyanınca veriliş yavaşla­tılmalı, kesilmelidir. Lâvman yapı­lan kimse verilen sıvıyı 10 dakika kadar içeride tutmalıdır.

Çocuklarda bu iş için puar (ar­mut) adı verilen, armut biçimi içi boş bir lâstik kullanılır. Bunun da anusa sokmak için bir ucu vardır. Çocuklarda, bununla 50-60 cm3 kadar zeytinyağı verilerek bağırsaklar boşaltılır.

Çocuklarda yaşa göre lâvmanla verilecek sıvı miktarları şöyledir:

2 yaşına kadar 50-100 cm3

5  yaşına kadar 150 cm3

10 yaşına kadar 250 cm3

Besleyici lavmanlar bugün eski değerini kaybetmiş bulunmaktadır. Çünkü bağırsağın son kısmından süt, yumurta, et suyu, şeker gibi madde­ler emilemez. Bunlar, tersine, bağırsağı zedeleyebilirler. Bu yoldan vücu­da ancak su ve tuz verilebilir.

İlaçlı lavmanlar, ağızdan ilâç alamayan hastalarda uygulanabilir. Bu yolla, ateş düşürücü, ağrı dindirici, sinirleri yatıştırıcı ilâçlar verilir. Çok yüksek ateşli hastalarda, ısı kaybını kolaylaştırmak için soğuk lavmanlar yapılabilir. Kalın bağırsağın son kısımlarının incelenmesi için yapılan röntgen muayenesinden Önce baryumlu suyla lâvman yapı­lır, bu sıvı içerideyken röntgen fi­limleri çekilir.

lavman nedir, lavman nasıl yapılır lavmanın faydaları, lavman nerede nasıl yapılır, lavman kime yaptırılır, lavmanı kimler yapar, lavmanın faydası, lavmanla temizleme, bağırsak temizleme

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir