Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Eş Nasıl Seçilmeli? Mutlu Evlilikte 10 Altın Kural

Eş Nasıl Seçilmeli? Mutlu Evlilikte 10 Altın Kural

admin admin -
21 0

Duyguların söz konusu olduğu bir olayda herhangi bir öğütte bulunmak zordur. Bazen eski usul görücü aracılığıyla evlenmek daha iyi sonuç verir, bazen de kendi aralarında tanışma yoluyla.

Bu gibi işlerde insanların psikolojik durumlarının çok önemi vardır. Yalnız şunu söylemek gerekir ki, insan eşinde sadece güzellik aramamalıdır. Karşı tarafın karakterini, zevk ve düşüncelerini anlamaya çalışmalıdır. Nişanlılık devresi işte buna olanak sağlar. Bu devrede insan gelecekteki eşini daha iyi tanımak için çaba göstermelidir. ”Duygu, düşünce ve ideolojik anlamda ben ömür boyu bu eşle birlikte mutlu olurum” diyebiliyorsan gerçekten doğru yoldasın demektir. Bazı anlaşmazlıklar olsa da bunlar kafaya pek takılmamalı atlatabileceğinize inanmalısın. Her insanın ömründe evleneceği kişiyle alakalı problemler olmuştur.

Mutlu Evliliktge 10 Altın Kural

1-       Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar mutlu an yatırırsanız ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Amacınız hesabınızı mutlulukla doldurmak olmalı.

28242826
2-      Birbirinize olan ilgisizliğinizin nedenini bulun. Kıskançlıklar, hep bir arada olma, ilginin çocuklara kayması, maddi sorunlar, evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftin birbirlerine olan ilgisini azaltabilir.

fft99_mf5245249
3-      Aklınızda bir anahtarlık hayal edin. Anahtarlığınıza koşulsuz sevme, anlayış, hoşgörü, arkadaş olabilme, samimiyet, şefkat, emek, sabır ve fedakarlık anahtarlarını takın. Anahtarlığa takılan tüm bu olgular mutlu evliliğin kapılarının altın anahtarlığını barındırır.

111
4-      Sevgiliyken yaptıklarınızı tekrarlayın. Çiftler her nedense evlenince, toplumun onlara yüklediği roller doğrultusunda evlilik sürecine sevgililiği birbirlerine yakıştıramazlar. Böylece kısa süre önce sevgiliyken yaşadıkları güzel paylaşımları evliliklerine taşıyamazlar. Hatta flörtü evliliğin doğal süreci olarak görmeme eğilimi hâkim olur.

 

Oysaki insanları değiştiren evlilik değil evliliğe bakış şekilleridir. Evlilikle birlikte sevgiliyken yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler zaman içerisinde hayatın onlara sunduğu monotonluğu yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını sorgulamaya başlarlar. Halbuki sevgiliyken yapılan küçük paylaşımların devam etmesi ilişkiyi ateşler. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi ve tutkularının devam ettiğini görmek kişileri birbirine bağlar. Eski tutku ve sevgilerinin devam ettiğini görmek ayrıca yeni paylaşımların artmasına da neden olur.

test_1
5-      Eşinizin bir konu hakkındaki fikirlerine ya da hayallerine değer verin. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonuna kadar dinleyin.

00014377944Small
6-      Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın. Kaliteli zaman geçirmek için olanaklar yaratın. Ona beklenmedik küçük sürprizler yapın. Özel bir gün olmasa dahi ona küçük bir hediye alın. Birlikte vakit geçirmek için fırsat kollayın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.

 

rings on wedding booklet
rings on wedding booklet

7-      İlgi çekmek için ilişkinize gizem katın.

burclara-gore-iliskide-erkekler-7337380_x_7484_o
8-      Narsistik gereksinimlerinizi karşılayın. Kendinizi sevin ve beğenin.

narsistlik-620x3961
9-      Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için yaptığı küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.

111
10-    Öfkelendiğinizde asla şiddete başvurmayın. Mola verin, ortamı terk edin, duş alın ve uyuyun. Müzik dinleyin. Kavganızın dozajının yükseldiği anda nefes alıp vererek gevşeyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil yapıcı olarak ele alın. Kişisel eleştiri değil davranışsal eleştiri yapın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

mutlu evlilik nasıl olmalı, eş nasıl seçilir, eş seçerken nelere dikkat edilmeli, eşler nasıl seçilir

Soru ve Görüşleriniz İçin veya Mutlu Bir Evliliğin Sırrını Çözdüyseniz Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir