Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kürtaj yapmadan bu bilgilere dikkat!

Kürtaj yapmadan bu bilgilere dikkat!

admin admin -
7 0

Kürtaj çoğu zaman tartışılan bir terim olmasından ötürü bu makaleyi hazırlayalım dedik. Bilimsel bilgilerinde olduğu bu makalemizde AK parti iktidarının gelmesinden bu yana medyada bir hayli söz konusu olmuştur. Hatta yasaklanmaya kadar gitti. Şimdi kürtajı iyice bir öğrenelim… 

Kürtaj Nedir?

Hekimlikte bir kemik çıbanını, bir yere yapışık bulunan maddeleri kazımaya kürtaj denir. Bu terim ko­nuşma dilinde, daha çok, dölyatağının (rahmin) içini kazıyarak dölü­tü (bütün organları ile belirmiş ço­cuğu) almak anlamına kullanılır. Hekimlikte de bu işe ‘’kürtaj’’ denil­mekle birlikte, dölyatağı içindeki il­tihapların, poliplerin, bir doğum, ya da düşük sonunda kalan parçaların, artıkların temizlenmesi de aynı ad­la anılır.

Dölyatağından yavrunun kürtajla alınması, ne yazık ki, birçoklarınca basit bir iş gibi görülmüş, doğumu kollama yollarının bilinmediği gün­lerde bu yola sık sık başvurulmuş­tur. Bu anlamda kürtaj yasak olmak­la birlikte, birtakım hekimler de giz­lice bu yola sapmışlardır. Gerçekte ise, kanun ancak, annenin sağlık du­rumunun gerekli kıldığı durumlar­da kürtaja müsaade eder. Bu arada, annenin hayatını kurtarmak başta gelir. Ayrıca, kendiliğinden olmuş düşüklerde dölyatağının temizlen­mesi de kanunun müsaade ettiği kürtajlardandır.

Bu gibi durumlarda kürtaj ancak ameliyathanede yapılır, sonra has­ta, hekimin sıkı bir kontrolü altında bulundurulur. Hasta yatakta ciddî bir dinlenmeye bağlı tutulur, karnı­na buz kesesi konulur, gerekli ilâç­lar verilir. Bu önemli tedbirler alın­mazsa dölyatağında iltihaplar, kan zehirlenmeleri gibi çok tehlikeli du­rumlar ortaya çıkabilir ki bunun üzerine ameliyat yapılıp dölyatağı çıkarılsa bile, hastanın gene kurtarılamadığı olur.

Öte yandan, kanunun izin verdiği durumlarda bile, dölyatağında ur varsa, kadın organları cerahatlenmişse kürtaj yapılmamalıdır.

Kürtaj fiyatları

Çocuk aldırma fiyatları sıklıkla kürtaj öncesi yapılan ultrasonda tespit edilen hamilelik haftasına bakılarak belirleniyor. Mesela adet gecikmesi ile yapılan gebelik testiniz çift çizgi çıktı yani pozitif, bu sizin en az 4 haftalık hamile olduğunuzu gösterir ve İstanbul’da kürtaj yapılan yerlerde en ucuz kürtaj fiyatı olarak 400 tl civarına gebelik sonlandırabilirsiniz.

Ama ultrasonda 5 haftalık gebelik çıkarsa bu sizin kürtaj masrafınızı arttıracaktır, yada 6 haftalık , 7 haftalık veya dahada ileri gebeliklerde bebek aldırma ücretlerde paralel olarak artar. En geç 10 haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz , 11 hafta ve daha ileri gebelikler için kürtaj yasağı söz konusudur. 

10-15 dk’ lık bir operasyonla kürtajınız gerçekleştiriliyor.

kürtaj nedir, kürtaj ne işe yarar, kürtaj nasıl yapılır, kürtaj yasal mı, kürtaj fiyatları, kürtaj niçin yapılır, kürtaj yasası, kürtaj yasalmı, kürtaj ne kadar, kürtaj videosu, kürtaj fiyatı, kürtaj kaç dk sürer, kürtaj fiyatları istanbul, hamilelik belirtileri, kürtaj fiyatları kadınlar kulübü, gebelik testi, kürtaj fiyatları 2011, kürtaj fiyatları 2010, kürtaj fiyatları 2013, kürtaj fiyatları 2014

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir