Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kundaktaki bebek

Kundaktaki bebek

admin admin -
39 0

Eskiden, bebek takımlarının esas­lı parçalarından biri olan kundak, zamanla, çocuk bakımı tekniğinin değişmesiyle önemini çoğunlukla kay­betmiştir.

Kundak, her ailenin, aile bütçesi­ne göre, doğan bebeği sarmak için, patiska, pazen, opal, ipekli ve yün­lü kumaşlardan, düz veya işlemeli olarak hazırladığı büyük dört köşe bir kumaş parçasıdır. İç çamaşırları giydirilmiş olan bebek, bunun içine yatırılır. Karenin, çocuğun başının altına getirilen kısmı Üçgen şeklin­de katlanır. Bebeğin ayakları düzgün bir şekilde tutulup, karenin ayak kısmına gelen ucu, ayakların üstü­ne kıvrılır. Sonra, serbest kalan di­ğer iki uç muntazam bir şekilde kıv­rılıp üstten kavuşturularak, bebeğin vücuduna sarılır ve arkada bağla­nır. Bu şekilde vücudu sımsıkı kundaklanmış bir bebeğin kucakta taşınması  kundak yapılmayan bir bebeğe nazaran çok daha kolay olur.

22860455

Yarım Kundak

Bu kundaklamadan başka, bir de, yarım kundak diye isimlendirilen ikinci bir kundak şekli vardır. Bu, biraz daha büyüyen bebeklere tat­bik edilir. Bebeğin kolları dışarıda bırakılıp sadece bacak ve bel kısmı aynı şekilde kundağa sarılarak kun­daklanır. Yarım kundak yapılan be­beklere, kundağı tamamen örten, uzun, bol kundak elbiseleri giydiri­lir.

Hâlâ birçok anneler, bebeklerinin hem rahat uyumaları, üşümemeleri, hem de gece elleriyle yüzlerini çiz­memeleri için kundak yapmanın fay­dalı olduğuna inanırlar. Halbuki bu­na hiç lüzum yoktur. Çünkü bugün bebeklere giydirilen çok uzun ve bol, önden fermuarla veya fermejüple kapanan torba gecelikler, yapılan kundaklardan çok daha pratik ve rahattır. Bebek bu torba gecelikle­rin içinde bacaklarım rahatça iste­diği şekilde oynatacağı gibi, üstü açıl­sa da üşümez. Bunların kollarına dikilen kese şeklindeki yedek parça­lar bebeğin ellerine geçirilecek olur­sa, yatırıldığı zaman bebeğin kendi yüzünü de tırmalaması önlenmiş olur.

 Kundak nedir, kundak nasıl yapılır, yarım kundak nasıl yapılır, eskiden kundak nasıl yapılırdı, kundaklama yöntemleri, kundaklama, bebeği kundaklama, bebek sarma yöntemleri, bebek kundaklama yöntemleri,

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir