Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. BEYNİN YAŞLANMASINI ENGELLEMENİN PÜF NOKTALARI

BEYNİN YAŞLANMASINI ENGELLEMENİN PÜF NOKTALARI

admin admin -
5 0

Dans dersleri alın

Vücudu ve beyni her konuda dinamik ve genç tutan bir etkinliktir dans. Sürekli olarak öğrenilecek figürler bütününün olması da beyni devamlı koordinasyon kurmaya iteceği için beyin de bu dinamik süreçten pozitif yönde etkilenir.

dans-dersleri

Bir enstrüman çalın

 Müzikle ilgilenmek her zaman için beyne ve ruha iyi gelmektedir. Müzik ruhun gıdasıdır sözündeki ruh yerine beyin de yerleştirilebilir. Bu sayede de beyin ve zihin yaşlanmaktan kurtulacaktır.

Bir yabancı dil öğrenin

 Beynin genç kalmasındaki ana neden, sürekli olarak bir şeyler öğrenerek ve beyni çalışmaya zorlayarak ona işlerlik kazandırmaktır. Yani boş boş tutularak işlemesine izin verilmeyen bir beyin yerine, yabancı dil gibi öğrenirken sürekli beynin kullanılması gereken bir aktivite gerçekleştirilerek bu organımızın genç kalması sağlanabilmektedir.

 yenibir dil

Satranç oynayın

Sayılan maddeler içinde beyni en çok çalıştıran ve zinde tutan nokta satranç oynamak ile ilgili olandır. Çünkü satranç oynarken beynin sürekli olarak çalışması, bir sonraki ve daha sonraki hamlelerin her daim düşünülmesi gereken şeyleri oluşturması, kombinezon çözümleri ve tehditlere çözüm arayışları, beyni taze ve sağlıklı tutarak gençleştirecektir.

satranc-oyunu-oyna-300x203

Mutlaka bir şeyler okuyun

Az ya da çok, mutlaka bir şeyler okuyarak beyninizi uyanık ve genç tutun. Okumak beyne en iyi gelen eylemler arasında yerini aldığı için, aynı zamanda bu mucizevi organımızın yaşlanmasını da önlemektedir.

Hakyolislamm_1342034836120

Örgü örün

Ellerin çalışması ve beynin çeşitli fikirler eşliğinde ellerine bir şeyler yaptırması, beyni taze ve çalışır durumda tutacağı için zihnen bir yaşlanmanın da önüne geçilmiş olacaktır. Örgü örmek bu konuda sizlere oldukça yardımcı olacak, özellikle de bayanlara.

Sosyalleşin

İnsan içine karışarak, çeşitli aktivitelerde yer alarak, pek çok hobi ile uğraşarak ya da arkadaşlarınızla eğlenerek beyninizi diri ve ferah tutmayı başarabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun da genç kalmasını sağlayacaksınız.

sosyallesmek_beyne_iyi_geliyor_1

Bilgisayar oyunları oynayın

Bir şeylerden zevk almak ya da onlardan eğlence tedarik etmek beynin genç kalması ile doğrudan alakalıdır. Bu tip durumları yaratan video oyunları ile zaman geçirerek de beyin yaşlanmasının önüne geçebilirsiniz.

1367732306_babaanne

Zamanınızı etkin kullanın

Sahip olduğunuz zaman oldukça kısıtlı ve değerli. O nedenle kesinlikle vaktinizi boşa harcamayın ve işlerinizde planlı olun. Bu sayede zamana da hükmedeceğiniz için beyninizi de genç tutmuş olacaksınız.

Coaching4excellece-time_management-300x247

Elinizle yazın

Teknolojinin her alana girmesinden dolayı yazı yazmak da klavye uçlarına bağlandı. Ancak arada el ile yazılar yazmak, beynin kıvrımlarını geliştirdiği ve doğrudan beyni rahatlattığı için oldukça önemli.

226396

Arada uyku molaları verin

Bazen uyku molası vermek, gün içinde biraz kestirmek gayet iyidir. Bu da beyninizi dinlendirmeye ve onu tazelemeye büyük bir etkendir.

zayiflamanin-en-iyi-yontemi-uyumak-2012-09-22_m

Bulaşık yıkayın

Tuhaf ancak önemli, bulaşık yıkayarak beyninizin ellerinize komut göndermesini ve işe yarama duygusu ile beynin sürekli aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

618949910824

Sınırlarınızı zorlayın

Aktiviteler ile birlikte kişisel sınırlarınızı zorlayın ve beyninizin ferah kalmasını sağlayın.

4540_0

Beyin nasıl aktif kılınır? Beyni aktif etmenin yolları nelerdir? Beyin nedir? Beyne sinyal vermenin yolları?

Soru ve Görüşleriniz İçin Lütfen Yorum Yapınız…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir