Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Terörizmin Finansmanıyla Mücadelede Kararlılığını Sürdürüyor

Türkiye, Terörizmin Finansmanıyla Mücadelede Kararlılığını Sürdürüyor

Haber Haber -
21 0

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Kapsamında Mal Varlığı Dondurma Kararları

Türkiye, küresel anlamda terörizmle mücadelede terörizmin finansmanının önlenmesine büyük önem veriyor. Bu kapsamda, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde mal varlığının dondurulması kararları en etkin araçlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu kararlarla terör örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için gerekli kaynaklar ellerinden alınıyor.

1918 Kişi ve Kuruluş Hakkında Mal Varlığının Dondurulması Kararı

Türkiye, terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında 1918 kişi ve kuruluş için mal varlığının dondurulması kararları almıştır. Bu kararlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yaptırımlarına, uluslararası standartlara ve ülkenin terörizmin finansmanı risk profiline uygun şekilde hızla yürürlüğe konulmaktadır. Yurt içi mal varlığının dondurulması kararları, güvenlik birimlerinin tespitleri doğrultusunda hayata geçirilmektedir.

1086 Taşınmaz Hisse ve Pay, 135 Araç, 2 Yat ve 162 Şirket için Dondurma Kararı

Yurt içinde dondurulan mal varlıkları arasında 1086 taşınmaz hisse ve pay, 135 araç, 2 yat ve 162 şirket bulunmaktadır. Toplamda 1 milyar 105 milyon 818 bin 451 lira, 2 milyon 781 bin 123 dolar ve 339 bin 463 avro değerindeki bu varlıkların dondurulması kararı uygulanmıştır.

ABD ile Yapılan Ortak Çalışmalar

Türkiye, ABD ile işbirliği yaparak terörizme karşı uluslararası mücadeleyi güçlendirmektedir. Son bir yılda iki mal varlığının dondurulması kararı alınmıştır.

FATF Gri Listesinden Çıkış Süreci

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkma sürecini sürdürmektedir. FATF, Türkiye’nin eylem planını başarıyla tamamladığına dair teyit için ziyaret gerçekleştirmiştir. Haziran ayında yapılacak Genel Kurul toplantısında, Türkiye’nin gri listeden çıkması beklenmektedir.

İlgili Yazılar