Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ABD’nin Iowa Eyaletinde Tavuklarda Kuş Gribi Tespit Edildi, Vali Afet Durumu İlan Etti

ABD’nin Iowa Eyaletinde Tavuklarda Kuş Gribi Tespit Edildi, Vali Afet Durumu İlan Etti

Haber Haber -
29 0

Vali Kim Reynolds, Iowa’da Afet Durumu İlan Etti

ABD’nin Iowa eyaletinde bir çiftlikte tavuklarda kuş gribi tespit edilmesi sonrasında Vali Kim Reynolds, eyalette 27 Haziran’a kadar geçerli bir afet durumu ilan etti.

ABD’de Kuş Gribi Vakaları Artıyor

ABD’de daha önce kuş gribi süt ineklerinde ve bazı kedilerde görüldü. Iowa eyaleti yetkilileri, Sioux County bölgesinde bir çiftlikte tavuklarda kuş gribi tespit edildiğini doğruladı.

Uyarı ve Önlemler

Vali Kim Reynolds’ın ofisinden yapılan açıklamada, bölgede 27 Haziran’a kadar afet bildirisi imzalandığı belirtildi. Kümes hayvanlarında tespit edilen yüksek patojenik kuş gribinin halk sağlığı açısından acil bir endişe yaratmadığı vurgulandı. Üreticilerin HPAI belirtileri gördüklerinde veterinere başvurmaları istendi.

ABD’de Kuş Gribi Panik Yaratıyor

ABD Tarım Bakanlığı, ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde kuş gribi partikülleri bulunduğunu açıkladı. Enfekte olmuş ineklerin etlerinin gıda arzına girmediği belirtildi. Geçmişte bazı ineklerin sütünde kuş gribi tespit edilmiş ve bu durum bazı kedilerin ölümüne neden olmuştu.

Son Durum

Teksas eyaletinde Nisan ayında bir kişide kuş gribi tespit edilmiş, hastalığın ineklerden bulaştığı belirtilmişti. ABD’de kuş gribi vakalarıyla ilgili endişeler artarken, yetkililer önlemler konusunda hassas davranmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar