Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. ABD Hazine Bakanlığı, Küba’daki Özel Sektöre Destek İçin Düzenleme Değişiklikleri Yaptı

ABD Hazine Bakanlığı, Küba’daki Özel Sektöre Destek İçin Düzenleme Değişiklikleri Yaptı

Haber Haber -
36 0

ABD Hazine Bakanlığı, Küba’ya Destek İçin Adımlar Attı

ABD Hazine Bakanlığı, Küba’daki özel sektör girişimcilerinin ABD finans sistemine ve bazı internet tabanlı hizmetlere erişimine izin verecek düzenleme değişikliklerine gitti. Bu adımlarla Küba halkına ve bağımsız özel sektör girişimcilerine destek sağlanması hedefleniyor.

Küba Özel Sektörüne Destek Veriliyor

Bakanlık açıklamasına göre, Küba vatandaşı olan bağımsız özel sektör girişimcilere ABD’de banka hesapları açma, uzaktan kullanma ve çevrimiçi ödeme platformları dahil olmak üzere bir dizi imkan sağlanacak. Ayrıca, sosyal medya platformları, video konferans, oyun ve e-öğrenme platformları ile otomatik çeviri, web haritaları ve kimlik doğrulama hizmetlerini kullanmalarına da izin verilecek.

Kübalı Girişimcilerin Küresel Pazarda Yer Alma Potansiyeli Artıyor

Açıklamada ayrıca, Küba menşeli yazılım ve mobil uygulamaların da ABD’den üçüncü ülkelere ihracatına izin verileceği belirtildi. Bu adımın, bağımsız Kübalı girişimcilerin yazılımları ve mobil uygulamaları küresel uygulama mağazalarında sunma kabiliyetlerini genişleteceği vurgulandı.

Küba Ekonomisinde Özel Sektörün Yeri

Son yıllarda Küba’da, 60 yılı aşkın süren ekonomik abluka nedeniyle büyük sorunlar yaşayan ülkede küçük ve orta ölçekli özel işletmelere izin veriliyor. Pandeminin etkileriyle ağırlaşan ekonomik krizde çıkış yolları arayan Küba yönetimi, 2021 yılından bu yana toplamda 10 binden fazla özel işletmeye faaliyet izni verdi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla ise ABD’nin uyguladığı ambargonun toplamda 159 milyar dolarlık bir zarara yol açtığını belirtmişti. ABD yönetimi ise ambargo uygulamaya devam ederken, özel sektörü destekleme kararı almıştı.

Son olarak, The New York Times’ın geçen ay yayımladığı habere göre Küba’da özel sektörde çalışan sayısı 1,5 milyonu aşarken, özel sektörün gayrisafi yurt içi hasıladaki payı yüzde 15’e ulaştı.

İlgili Yazılar