Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Elazığ’da Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başlıyor

Elazığ’da Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başlıyor

Haber Haber -
24 0

Elazığ’da Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçiyor

Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü, Keban Baraj Gölü’ne kurulan 1 megavatlık Kuzova Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile gelecek ay elektrik üretimine başlayacak. DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, Kuzova Pompaj Sulama Tesisinin yanında bulunan 7 köyde 47 bin 830 dekarlık araziyi sulamak için kullanılan 2 megavat kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali’ni de faaliyete geçirdi. Bu yatırım, bağlantılı güneş enerjisi kullanarak çiftçilerin arazilerini sulamak için elektrik maliyetini azaltmayı amaçlıyor.

Karada ve Suda Güneş Enerjisi Üretimi

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Fatmalı köyü Beşevler mezrası mevkisinde Keban Baraj Gölü üzerine kurulan yüzer GES ile Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi santralinde yıllık 1 milyon 806 bin kilovatsaat enerji üretimi hedefleniyor. Yüzer GES, 15 dönüm alana kuruldu ve bölgede kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 40’ını karşılamayı amaçlıyor.

Çiftçilere Destek

DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, projenin çiftçilere destek olmak amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, Türkiye’de ilk kez Elazığ’da yüzer GES projesini uyguladıklarını ifade etti. Şamcı, yüzer GES’in karasal GES’e göre daha fazla enerji ürettiğini ve daha az yer kapladığını vurguladı.

Gelecek İçin Önemli Adım

Şamcı, yüzer GES’in çevreye ve tarıma olumlu etkileri olduğunu belirterek, projenin Türkiye’nin geleceği için büyük bir adım olduğunu ifade etti. Yapılan çalışmaların başarılı olduğunu ve çiftçilere destek olacaklarını dile getirdi.

İlgili Yazılar