Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Dünya Ekonomisi ve Finans Piyasalarında Güncel Gelişmeler

Dünya Ekonomisi ve Finans Piyasalarında Güncel Gelişmeler

Haber Haber -
26 0

Enflasyonla Mücadele ve Fed’in Duruşu

Dünya genelinde enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımların olumlu sonuçları makroekonomik veriler üzerinde kendini göstermeye devam ederken, Fed’e ilişkin olumlu beklentilere rağmen temkinli bir duruş sürüyor.

Fed’in Beklenti ve Etkileri

Fed’in Bej Kitap raporu ve büyüme verilerinin yanı sıra çekirdek kişisel tüketim harcamalarının varlık fiyatları üzerinde etkili olması beklenirken, Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri gelecek dönemde atılacak adımlara dair ipuçları verebilir.

Para Piyasalarında Güncel Durum

Para piyasalarında Fed’in faiz indirim ihtimalleri fiyatlanırken, ABD’de menkul kıymet takas süresinin 1 güne indirilmesi ve uluslararası piyasalardaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Altın ve petrol fiyatlarındaki hareketler ve OPEC+ toplantısı da önemli konular arasında.

Avrupa ve ECB Durumu

Avrupa borsalarında pozitif bir seyir öne çıkarken, ECB üyelerinin faiz konusundaki değerlendirmeleri ve Avrupa ekonomisine dair veriler takip ediliyor. Avro/dolar paritesi üzerindeki etkiler ve ECB’nin politika duruşu piyasalarda yakından izleniyor.

Asya ve Yurt İçi Piyasalar

Asya pay piyasalarında olumlu bir hava hakimken, Çin’den gelen ekonomiyi destekleyici adımlar risk iştahını artırıyor. Yurt içinde Borsa İstanbul’da yaşanan dalgalanmalar ve dolar/TL kuru üzerindeki gelişmeler dikkatle takip ediliyor.

İlgili Yazılar