Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş 27 Mayıs Darbesi Hakkında Mesaj Yayımladı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş 27 Mayıs Darbesi Hakkında Mesaj Yayımladı

Haber Haber -
32 0

Numan Kurtulmuş’un Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğüne Vurgu Yapan Mesajı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, 27 Mayıs 1960 darbesinin 64. yılı dolayısıyla önemli bir mesaj yayımladı. Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Kurtulmuş, Başbakan Adnan Menderes, bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ın fotoğraflarına da yer vererek, tarihi bir ders niteliğinde olan bu darbenin demokrasi ve hukukun üstünlüğünün her daim korunması gerektiğini vurguladı.

Milli Egemenliğe Vurgu

Kurtulmuş, mesajında, “Milli egemenliği kabullenemeyenlerin meşru hükümeti askıya aldığı bu müdahalenin, aslında milletimizin iradesine vurulmuş bir darbe olduğunu” belirtti. 1960 darbesiyle başlayan hukuksuz süreçte idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle ve saygıyla anarken, Menderes ve yol arkadaşlarını her zaman hayırla yad edeceklerini vurguladı.

Kararlılıkla Çalışmaya Devam Edeceğiz

Kurtulmuş, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak için kararlılıkla çalışacaklarını ve demokrasinin ve hukukun temelinin milli iradeye duyulan saygı olduğunu ifade etti. Halkın iradesine kasteden illegal yapılara ve hukuk dışı girişimlere asla geçit vermeyeceklerini belirten Kurtulmuş, milletin huzurunda bir kez daha söz verdiklerini dile getirdi.

İlgili Yazılar