Hayat Pedi – Hayatpedi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. ekonomi
  4. »
  5. Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Hızla Sürüyor

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Hızla Sürüyor

Haber Haber -
17 0

TCMB Verilerine Göre Konut Fiyatlarındaki Gerileme Devam Ediyor

Konut fiyatlarındaki artış enflasyonun altında kalmaya devam ederken, Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerine göre fiyatlardaki reel düşüş yüzde 16’yı aştı.

Sektörde Önemli Araştırmalar Konut Satış Fiyatlarındaki Gerilemeyi Doğruluyor

Son dönemde konuta olan talebin azalmasıyla birlikte konut satış fiyatlarında reel olarak bir gerileme yaşanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde reel düşüş dikkat çekmektedir.

Endeksa Verilerine Göre Konut Fiyatlarındaki Reel Düşüş Hız Kazanıyor

Veri analiz şirketi Endeksa’nın raporuna göre, son bir yılda konut fiyatlarındaki reel düşüş yüzde 15,8’e ulaşmış durumda. Konut satış fiyatlarındaki artış oranı enflasyonun gerisinde kalarak reel olarak düşüş göstermektedir.

Uzmanların Değerlendirmesi

Endeksa Kurucu Ortağı Görkem Öğüt, konut fiyatlarındaki reel düşüşün nominal değerlere yansımasıyla ilgili endişelerini dile getirirken, İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan da alıcı lehine pazarlık imkanlarının arttığını vurguluyor.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan ise konut maliyetlerindeki artışa rağmen satış fiyatlarındaki artış hızının azaldığını belirterek, “Şu an konut alımı için doğru zaman” diyor.

İlgili Yazılar